Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Konec případu Polanski?

Česko

Polsko-francouzský režisér Roman Polanski zvažuje podle vyjádření svých advokátů možnost dobrovolného návratu do Spojených států, kde čelí dvaatřicet let starému obvinění ze znásilnění třináctileté dívky.

PAŘÍŽ/PRAHA Přes tři desítky let starý trestní případ věhlasného režiséra Romana Polanského, který je v současnosti zadržován švýcarskými úřady ve vazbě, se dost možná blíží závěrečnému vyústění. Poté co soud ve Švýcarsku zamítl žádost Polanského o propuštění na kauci s obavou, že by uprchl zpět do Francie, vyjádřili se režisérovi právníci, že s klientem zvažují dobrovolný návrat do Spojených států a podvolení se tamnímu soudnímu procesu. Podle advokáta Hervého Temimeho by se tak Polanski mohl vyhnout nepříznivým okolnostem, jaké jsou spojeny s oficiální procedurou vydávání stíhaných osob do Spojených států.

Podle posledního vyjádření švýcarského ministerstva spravedlnosti zatím americká strana o vydání Polanského oficiálně nepožádala. Lhůta, během které tak může učinit, poběží do konce listopadu. Pokud by se Polanski vydání nadále bránil, procedury s ním spojené by mohly trvat velmi dlouho. Zamítnutí propuštění z vazby do domácího vězení na území Švýcarska proto přimělo šestasedmdesátiletého režiséra k uvážení možnosti předstoupit před trestní soud v americkém Los Angeles dobrovolně.

„Pokud by se měla soudní jednání nadále zbytečně protahovat, není vyloučeno, že se Roman Polanski nakonec rozhodne ospravedlnit se před soudem ve Spojených státech, kde existují tvrzení v jeho prospěch,“ uvedl v rozhovoru pro rádiovou stanici Europe 1 další z advokátů Georges Kiejman. Ve vysílání také odcitoval úryvek z dopisu tehdy třináctileté oběti Polanského Samanthy Geimerové. „Čas vypjatých emocí dávno uplynul a každý snad chápe, že případ musí být doveden do konce za přiměřených podmínek,“ uvedla Geimerová. „Panu Polanskému jsem dávno odpustila a věřím, že bude propuštěn,“ dodala v dopisu podle listu The New York Times.

Polanski, jenž má francouzské a polské občanství, je ve vazební věznici ve Winterthuru držen od 26. září, kdy byl zatčen u příležitosti mezinárodního filmového festivalu v Curychu. Tam měl převzít prestižní ocenění za celoživotní tvorbu. Podle dřívějších vyjádření advokáta Temimeho se ve vazební věznici Polanski potýká s mnoha zdravotními problémy, a je navíc izolován od své francouzské manželky a dvou dětí ve věku jedenácti a šestnácti let.

Zatčení iniciovali sami Švýcaři V souvislosti s Polanského zatčením vyšla v minulých dnech najevo skutečnost, že věc původně vůbec nebyla v americké režii, nýbrž ji aktivně iniciovaly švýcarské úřady. Podle e-mailových vyjádření, jež získala zpravodajská agentura AP, totiž švýcarské ministerstvo spravedlnosti informovalo Spojené státy již 22. září o skutečnosti, že je Roman Polanski očekáván v Curychu. Podle mluvčího Folca Galliho jsou představitelé ministerstva přesvědčeni, že jednali správně.

Polanského téměř zapomenutou kauzou se začala světová média znovu zabývat poté, co sám režisér v loňském roce požádal losangeleský soud o upuštění od dávného případu, aby mohl Spojené státy bez obav ze zatčení znovu navštívit

***

32 let kauzy

Mezníky v případu 1977 Roman Polanski se přiznává k pohlavnímu styku s třináctiletou Samanthou Geimerovou 1978 Utíká do Británie poté, co je na něj v USA vydán zatykač. Záhy se stěhuje do Francie, jejíž občanství ho chrání před vydáním americkým úřadům 2008 Polanského advokát podává žádost o opuštění od případu k losangeleskému soudu 2009 Požadavky jsou v Los Angeles zamítnuty, Polanského zatýkají švýcarské úřady

„Panu Polanskému jsem dávno odpustila a věřím, že bude osvobozen.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!