Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Krach CIT Group ohrozí malé firmy

Česko

NEW YORK Americká úvěrová instituce CIT Group, která se na trhu pohybuje již více než sto let, kvůli nedostatku financí požádala o ochranu před věřiteli. Tento krok může spustit lavinu krachů tisíců středních a malých společností, které se u CIT budou již jen těžko ucházet o úvěry.

Kvůli globální úvěrové krizi a následné recesi vzrostly CIT Group špatné úvěry a není schopná dále financovat svoji činnost. CIT se však již předem dohodla s věřiteli na restrukturalizaci svého dluhu. Dceřiných společností, včetně CIT Bank, se bankrotová ochrana netýká.

Majetek CIT a jejích provozních divizí se v současnosti pohybuje zhruba na 71 miliardách dolarů. Celkový dluh firmy činí 64,9 miliardy dolarů. CIT plánuje snížit celkový dluh v rámci bankrotové ochrany o zhruba deset miliard dolarů. „Rozhodnutí pokračovat s naším plánem reorganizace dovolí CIT pokračovat v poskytování financí naším malým a středně velkým firemním zákazníkům, kteří zůstávají pro americkou ekonomiku i nadále životně důležití,“ cituje britský deník The Guardian šéfa CIT Jeffreyho Peeka. Ten se rozhodl ze své funkce předsedy a generálního ředitele na konci letošního roku odstoupit. Mezi hlavní klienty CIT Group patří malé obchody, jejich dodavatelé a restaurace. Tyto firmy jsou již nyní pod velkým tlakem a mnoho z nich dnes bojuje o přežití.

Přes ujišťování ze strany CIT, že žádost o ochranu před věřiteli jí dovolí i nadále podporovat tyto podniky, mnoho odborníků o tom pochybuje. Podle nich tento úvěrový ústav nebude schopen poskytovat stejné množství půjček jako dříve.

Bez možnosti úvěru od CIT bude řadě obchodníků chybět provozní kapitál. Vzhledem k tomu, že i tradiční banky snižují množství poskytnutých úvěrů, obávají se drobní obchodníci, že se před nadcházející vánoční sezonou ocitnou nejen bez financí, ale i bez zboží, které by mohli zákazníkům nabídnout. CIT Group poskytovala provozní kapitál zhruba dvěma tisícovkám firem, které do více než 300 000 obchodů dodávají zboží. Zhruba 60 procent amerických oděvních firem je ve svém financování závislých na půjčkách právě od CIT Group.

Podle Harolda Reichwalda z právnické firmy Manatt, Phelps & Phillips budou tyto firmy nuceny poohlédnout se po jiném bankovním či finančním ústavu, pokud budou chtít pokračovat ve svém podnikání.

„Kdybych byl malý podnikatel, řekl bych si: Musím najít nějakou alternativu. Ale na tomto trhu mnoho alternativ neexistuje,“ cituje The Guardian Reichwalda.

***

Bankroty

Top krachy USA

1. Lehman Brothers Holdings,

jmění 691,06 miliard dolarů, 15.

září 2008

2. Washington Mutual, jmění

327,91 miliard dolarů, 26. září

2008

3. WorldCom, jmění 103,91 miliard

dolarů, 21. července 2002

4. General Motors, jmění 91,05

miliard dolarů, 1. června 2009

5. CIT Group, jmění 71 miliard

dolarů, 1. listopadu 2009

6. Enron, jmění 65,5 miliard

dolarů, 2. prosince 2001

7. Conseco, jmění 61,39 miliard

dolarů, 17. prosince 2002

8. Chrysler, jmění 39,30 miliard

dolarů, 30. dubna 2009

Autor: