29. října 2007 17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Králík v čele Letní filmové školy skončil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Jiří Králík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Králík | foto: ČTK

PRAHA Dny Jiřího Králíka v čele Letní filmové školy v Uherském Hradišti, kterou řídil od poloviny 90. let, skončily. Asociace českých filmových klubů (AČFK) totiž na svém zasedání rozhodla, že Králík nebude jmenován do nově vzniklé pozice uměleckého ředitele AČFK, definitivně opustí vedení organizace a zůstane řadovým členem rady asociace.

Za důvod mluvčí AČFK Lenka Zemánková označila Králíkovu mimo jiné závažné nedostatky v řízení a velmi neuspokojivé výsledky hospodaření v období od 1. ledna do 31. srpna tohoto roku. Zásadní pochybení, které potvrdila zpráva revizní komise z 19. října 2007, už vedla k odchodu Králíka z postu předsedy, uvedla Zemánková. Podle ní nebude mít rozhodnutí vliv na dlouhodobé aktivity, jako například pořádání LFŠ. Jméno nového uměleckého ředitele asociace a letní školy oznámí vedení AČFK v nejbližších dnech či týdnech.

Byl jsem kritický, tvrdí Králík
"Byl jsem kritický k revizní zprávě i k hodnocení hospodářských výsledků a některých aktivit," reagoval na své odvolání Králík, který je například i duchovním otcem filmového Projektu 100. Za hlavní důvod považuje svou kritiku i neochotu ustoupit od vlastního názoru. Podle něj by se mělo o věcech diskutovat, a ne příkře odsoudit to, že jeho názory a návrhy už nejsou kompatibilní s cíli a posláním asociace.

"Asi to odráží celkovou situaci v AČFK, která je v současné době přinejmenším zvláštní," řekl odvolaný organizátor LFŠ v Uherském Hradišti. Zatím mu prý bylo řečeno, že s ním už asociace nepočítá. "Když se dá vyměnit hlava, lze vyměnit i ostatní," řekl Králík, který by se zřejmě na 34. ročníku letní školy v příštím roce nepodílel už ani jako dramaturg.

LFŠ je jedním z největších filmových festivalů v České republice. Původně putovní klubová akce, jejíž historie sahá do poloviny 60. let, se v roce 1992 natrvalo usadila v Uherském Hradišti. Jestliže ji v té době navštěvovalo několik stovek lidí, v loňském roce organizátoři hlásili přes 5000 akreditovaných účastníků, a tudíž rekordní počet 130.000 diváků.

Kvůli dluhům LFŠ přišel Králík koncem roku 2005 o místo ředitele Městských kin v Uherském Hradišti. Na LFŠ, která tehdy skončila schodkem 3,4 milionu korun, se ale podílel i nadále. Králík však tehdy své odvolání očekával, zatímco nyní byl touto zprávou zaskočen.

Druhým důvodem odvolání byly v roce 2005 i stížnosti zaměstnanců mětských kin na nedodržování pracovněprávních vztahů. Podle Králíka to bylo způsobeno vysokými nároky, které na své podřízené kladl.

ČTK
  • 5Diskuse