130 let

Diskuze

KSČM – naši domácí islamisté?

Úspěch komunistů v krajských volbách nabízí paralelu s vítězným postupem stran islámského proudu v severoafrických zemích.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JMK

Judr. Marek Kalina

20. 10. 2012 9:06
Podívejste se tvrdá
Podívejste se tvrdá sociologická data o tom, kdo jsou voliči KSČM. To je neoddiskutovatelné, o jaké vrstvy se jedná, vzdělanostní struktura, atd..
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

20. 10. 2012 16:49
Nesmíte všemu věřit. Je
Nesmíte všemu věřit. Je pravda, že se nám vtlouká už léta do hlavy, že pravici volí spíše ti první a levici ti druzí, zejména idioti, důchodci a bůchví, kdo ještě. Nicméně, soudě po lidem, se kterými osobně mluvím, cítím pokračující znechucení těmi myšlenkami, se kterými se dnes pravice ztotožňuje, například - demontáž státu, okrádání důchodců, pohrdání pracujícími lidmi, nedostatek empatie (nebo spíše anetická psychopatie), rezignace na úlohu společnosti při vzdělávání, a žádnou podobnou závislost jsem nepozoroval. Jak jsem pane Kalino pochopil, zabýváte se poradenstvím a je zřejmé, že Vás toto, ne zcela morálně zdravé prostředí, poněkud názorově determinuje.
0 0
možnosti
JMK

Judr. Marek Kalina

20. 10. 2012 8:29
Obojí je nebezpečí
ISlamisté i komunisté jsou nebezpeční. Společným jmenovatelem je, že obojí prosazuje v podstatě lůza, společenská spodina...
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

20. 10. 2012 8:43
Mýlíte se, pane doktore. Pro
Mýlíte se, pane doktore. Pro vrstvy obyvatelstva, které zmiňujete jsou mnohem přitažlivější praktické způsoby vládnutí pravice než komunistické myšlenky.
0 0
možnosti
MK

Marek Kyncl

19. 10. 2012 16:03
Podívejme se na věc z druhé
Podívejme se na věc z druhé strany. Nepotřebuje naše společnost myšlenky, které dnes hlásají komunisté (a možná i některé proudy islámu) skutečně ke svému obrození? Blahobyt vzniká z poctivé práce a nikoliv ze spekulací (ty pouze bohatství přerozdělují). Základem státu je rodina a nikoliv banka. Soudržnost by se měla budovat na jiných principech, než otroctvím v dluhu. Naší neúctou ke členům společnosti, kteří hodnoty vytvářejí (ať jsou to již dělnéci, inženýři nebo podnikatelé) jsme si natolik pod sebou podřízli větev, že už si neumíme ani uplést ponožky. Lidé dali tolik hlasů KSČM pouze proto, že je v podstatě jedinou důvěryhodnou stranou, která na tyto neduhy upozorňuje a nabízí určitou alternativu. Komunismus i polistopadový vývoj (vlastně mi ani není jasné, jak náš současný systém vlastně nazvat) mají dnes skore 1:1, a to při tom nejschovívavějším hodnocení současnosti. A dnes je jasné, že společnost si tuto situaci uvědomuje, což je pro mne dobrá zpráva. Věřím, že podobně se začnou zamýšlet i lidé v ostatních částech Evropy.
0 0
možnosti
PS

19. 10. 2012 20:13
"Blahobyt vzniká z poctivé práce a nikoliv ze spekulací ...."
Safra, asi jste za vlády komunistické strany žil v jiném Československu, než já.Žádného blahobytu jsem si tady tehdy rozhodně nevšiml. Byli jsme všichni tak strašně chudobní, že mě až při vzpomínkách jímá směs smutku ze ztracených let - a hrůzy, že by se to mohlo vrátit.A Vámi tolik opěvované "poctivé práce" dnes národ  vyvíjí mnohonásobně více, než za Husáka a Jakeše - proto asi také dnes stojí automatická pračka nebo televizor týdenní plat, kdežto za komunistické vlády platů pět, o mizerné kvalitě komunistického zboží nemluvě. A za zadkem nám stál immám/politruk/STBák - proto asi ta autorova pararela s Islámem - museli jsme komunismus nejen povinně žít, ale také (na veřejnosti) nahlas chválit.Lidé - bděte! 
0 0
možnosti
U

Urvisu

19. 10. 2012 14:30
bien :)
0 0
možnosti
K

Křivan

19. 10. 2012 9:46
Tohle se Vám moc nepovedlo,
Tohle se Vám moc nepovedlo, nebo mi snad unikl cíl? Jinak ostatní Vaše články jsou informačně zajímavé, někdy i inspirující. Teď zrovna mne napadá. Když si nás demokraticky zvolíte, my vám tu demokracii rychle zatrhnem. Kdo z těch dvou to má k této myšlence blíže? 
0 0
možnosti

Honza Čuřík

19. 10. 2012 14:07
Dobrý den, děkuji za reakce.
Dobrý den, děkuji za reakce. Možná pár slov k vysvětlení. Napsal jsem text bez jakékoliv snahy o dehonestaci a podsouvání podprahových názorů. Věřím v to, že žurnalistika, ať už politická či ekonomická, nemá názor vnucovat, ale má vést k chuti kriticky přemýšlet, třeba i spojováním fenoménů, mezi kterými na první pohled žádná spojitost není. V tomto ohledu jsem chtěl letmo a povrchně poukázat na tři body:a) to, že antikomunismus i islamofobie můžou ve skutečnosti sloužit k polarizování společnosti, nasměrovávání strachu / hněvu / nechuti lidí směrem, který jim brání vidět svět kolem sebe v širší perspektivě. Někdy před dvěma, třemi lety to v jednom ze svých článků podle mého názoru brilantně rozvedl Václav Bělohradský.b) to, že středoevropská (post)komunistická strana může mít velmi podobné postoje k sociálním a ekonomickým otázkám jako zdánlivě velmi vzdálená a o náboženskou symboliku se opírající vládní strana v muslimské, ale přesto Evropě velmi blízké zemi. Nebo chcete li, vyzvat k tomu, abychom se na KSČM zkusili podívat očima cizince, "zvenku", jako na fenomén, který není ničím vyjímečný a ne jako na světlo auta v protisměru, které nás oslepuje  vlastní, ale už notně historickou zkušeností, kterou máme.  c)  to, že  obě dvě strany věří, že je možné dát současnému státu jiný raison d´etre než je minimalizace nákladů na obsluhu státního dluhu a zápas o přebytek běžného účtu a že bude zajímavé sledovat jakou konkrétní politikou se budou snažit to dělat. Na jiných místech a v jiných časech.    
0 0
možnosti
C

Chram

19. 10. 2012 8:03
Působí ve finančním sektoru
 "Působí ve finančním sektoru, se zaměřením na státy Blízkého východu a Severní Afriky. Jeho hlavní zodpovědností je analytické pokrytí a rozvoj investičních a obchodních partnerství v oblasti Blízkého východu a Turecka".Zkopírováno z profilu autora.Západ dodává špičkové technologie, co však dostává od "obchodní protistrany" ? Terorismus a zásadní a zcela vědomé nedodržování evropských zákonů (zákonů Západní civilizace). Nejúčinnější metodou je "salámová" metoda neustálých ústupků. Čím protistrany platí ? Penězi, které dostávají od zemí Západu za účelově několikanásobně předraženou ropu, kterou nám prodávají, to je jediný produkt a "přínos".  Když se začtu do Hrbkova překladu Koránu, tak velice rychle zjistím, že je to manuál, jak si podmanit svět a ze všech lidí na planetě udělat muslimy, buď dobrovolně nebo silou. Ti co nejsou "zatím přesvědčeni", jsou nazýváni jinověrci nebo rovnou bezvěrci...Jediný povolený jazyk liturgie a citace Koránu je Arabština. Mohamed začal svou kariéru tím, že rozpoutal nikdy nekončící náboženské války a jeho stoupenci dobyli půl světa. Irán, tedy Persie, byl také dobyt a silou byly obyvatelé donuceni stát se muslimy. Přeji tedy Iráncům, aby se vrátili ke svým kořenům a dosáhli alespoň takové sekularity jako Turci.   
0 0
možnosti
I

Ivana1

19. 10. 2012 7:20
Naprosto odmítám takovéto analogie a
nezlobte se pane Čuříku, ale spojujete jabka s hruškami. Tyhle vaše vývody jsou naprosto špatné a hledají senzaci, tam kde není. Islamisté vycházejí ze svého náboženství, komunisté z jiných základů a dějinných zkušeností. Vaše dedukce jsou nejen zcestné, ale i úrážlivé a škodlivé. Islamisté jsou reálným nebezpečím pro Evropu, zatímco KSČM nepropaguje dosažení sociálního smíru násilnou cestou a nevěřím, že by se vydali cestou Stalinistů. Mně váš článek nepřipadne jako smyslupná úvaha, spíše jako slátanina a snaha poškodit levicové strany v očích české veřejnosti. Tahle glosa se vám nepovedla a místo do vody jste sebou plácnul do bláta.
0 0
možnosti
U

Urvisu

19. 10. 2012 10:02
Dobrý den, Ivano, jsem na vaší straně… ale pokud článek důkladně prozkoumáte, Jan Čuřík v podstatě volá po narovnání vztahů a smíření s Komunisty. Já taky, protože je načase, ta věčná demagogie v médiích nikomu neprospívá.
0 0
možnosti
M

Michalbsoukup1

19. 10. 2012 7:13
Mně se to líbí...
Vždyť autor na začátku zdůrazňuje, že se jedná o "zajímavou paralelu", aniž by další text vyzníval jako kategorické tvrzení. Naopak je to pěkně napsaný podnět k (byť spíše akademické) diskusi.  A například s tím pomyslným "tribunem lidu" je to docela trefné, to má řadu historických obdob přinejmenším od dob římského impéria......
0 0
možnosti
T

Tomáš

19. 10. 2012 3:59
hledání analogií
a Dubček byl podle Vás Mehdi Ben Barka? Mě ty Vámi nalezené analogie  trochu připomínají    ministra  Zdeňka  Nejedlého, že husiti byli  autochtonní  protokomunisti (Viklefa škrtl)Kladu si otázku, k jakým závěrům  v tomto směru  byste došel, kdybyste  místo arabistiky studoval eskymanistiku.
0 0
možnosti
  • Vybrali jsme pro Vás