Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Desítky milionů dolarů za první víkend. Stane se Dunkerk nejvýdělečnějším válečným filmem?

Tom Hardy na premiéře filmu Dunkerk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tom Hardy na premiéře filmu Dunkerk. | foto: Reuters

PRAHA Mimořádně tučné tržby zaznamenal během úvodního víkendu promítání v amerických kinech film Dunkerk režiséra Christophera Nolana. Víc peněz bezprostředně po svém uvedení do kin utržil mezi válečnými filmy pouze velkofilm Pearl Harbor. Produkční společnost Warner Bros. Entertainment tak může být nadmíru spokojená.

Film režiséra Christophera Nolana z období druhé světové války mapující největší záchrannou akci v dějinách vojenství při evakuaci vojáků z francouzského Dunkerku v roce 1940 má za sebou první víkend od uvedení do kin. Během něj utržil v amerických biografech padesát a půl milionu dolarů. Úspěšnější první víkend ve Spojených státech zaznamenal z válečných filmů pouze velkofilm Pearl Harbor z roku 2001, tehdy nechali diváci v pokladnách o necelých devět milionů více.

Veleúspěšný start zažil Nolanův film i ve zbytku světa, kde si v přepočtu připsal dokonce padesát sedm milionů dolarů. S více než sto miliony po prvním víkendu tak Dunkerk může v poklidu pomýšlet na metu finančně nejúspěšnějšího válečného filmu všech dob. Dosud tento primát drží legendární film Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana z roku 1998, jenž utržil 481 milionů dolarů.

Barry Keoghan.
Herec Cillian Murphy.

Nolan je komerční jistota

Dunkerku v cestě za rekordem mohou výrazně pomoci dva faktory. Jednak film sbírá pozitivní kritické i divácké ohlasy, propad v návštěvnosti by tak v nadcházejících týdnech neměl být výrazný. Navíc na svou premiéru čeká film ve velkých zemích se značnou fanouškovskou základnou, jako je Čína, Japonsko, Německo, Brazílie, Mexiko či Itálie. Podle současných čísel lze předpokládat, že Dunkerk v celkových tržbách zamíří k metě 600 milionů dolarů. Vojína Ryana by tak v historických tabulkách bezpečně předstihl.

Nolanův válečný epos s produkčním rozpočtem 150 milionů dolarů by se měl tvůrcům bohatě vyplatit. Sám Nolan má vedle honoráře ve výši 20 milionů dolarů inkasovat také procenta z tržeb. Jeden z nejrespektovanějších hollywoodských filmařů současnosti potvrzuje svůj status komerční jistoty. Všech jeho devět filmů vyneslo v kinech celosvětově 4,3 miliardy dolarů. Dva snímky z jeho trilogie o Batmanovi překročily v tržbách miliardu dolarů, dvojice ambiciózních a ceněných sci-fi Počátek a Interstellar utržily 825 respektive 675 milionů dolarů (tržby Nolanových filmů zde).

̈§

Zákulisní zajímavosti filmu Dunkerk podle ČSFD

  • Jedná se o první filmovou roli Harryho Stylese, zpěváka britské poprockové skupiny One Direction. Kvůli jedné z hlavních rolí Tommyho si nechal ostříhat své typické dlouhé vlasy, které následně daroval britské charitativní organizaci Little Princess Trust, která z nich vyrábí paruky pro nemocné děti.
  • Dle tradice se rozhodl Christopher Nolan použít ve filmu skutečné bojové lodě namísto animace.
  • První film Christophera Nolana, který je založený na historických událostech.
  • Jde o pátou spolupráci režiséra Nolana a herce Cilliana Murphyho. Předtím spolupracovali na filmech Počátek a trilogii Batman začíná, Temný rytíř a Temný rytíř povstal.
  • Město Dunkerk leží v blízkosti belgických hranic. V období, ve kterém se film odehrává, byl v tomto městě téměř celý britský expediční sbor.
  • Jde o šestou spolupráci skladatele Hanse Zimmera a režiséra Nolana.
,

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...