9. srpna 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Balkón, výloha nebo auto. V Brně je vše pódiem pro hudební vystoupení

Hudba (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudba (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BRNO Z balkónů hotelů, výloh obchodů, jezdících schodů pasáží, ale i z auta nebo na přechodech pro chodce uslyší lidé od pátku do neděle hudbu v Brně, kde se uskuteční druhý ročník Maratonu hudby Brno. Nabídka netradičních míst je novinkou stejně jako cirkus, který kloubí hudbu s divadlem a akrobatickými prvky. Akce se koná od pátku 11. srpna do neděle 13. srpna.

Akce spojí profesionální umělce a amatéry a nabídne všechny žánry od klasiky přes folklor a jazz až po rock. Připravené jsou desítky koncertů. Část umělců vystoupí v koncertních sálech, divadlech, kostelech, ale i v bývalé věznici v ulici Cejl nebo v parcích. Netradiční pojetí se zajímavými místy vychází z takzvaného buskingu, nebo-li pouličního hraní. Výtvarnice Kateřina Šedá však myšlenku posunula a vytvořila koncept pouličního hraní bez ulice. „Kromě balkónů, výloh nebo auta se umělci představí na zastávkách, ve fontáně nebo v podzemí,“ řekla Šedá. Podle ní pořadatelé nezveřejní dopředu místa, ale zájemci je budou muset hledat nebo na ně náhodně narazit.

Další novinkou je soubor belgicko-francouzského cirkusu Collectif Malunés, který nevystoupí se zvířaty, ale za živé hudby nabídne divadlo se složitými akrobatickými prvky. Zájemci se mohou těšit na jazzovou scénu v Sono centru, ale i na rockové pódium na Špilberku, kde se představí i balkánský styl hudby. Folkloru pak bude patřit Moravské náměstí.

Kromě toho se stejně jako loni uskuteční například tříhodinová pianoštafeta, ve které se za jedním pianem prostřídají jak odborníci, tak amatéři. Špičkoví varhaníci se pak představí v Jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie na Beethovenově ulici. Podle pořadatelů má být festival lákadlem pro celé rodiny, přičemž každý člen si najde svůj žánr, který se mu líbí.

Maraton hudby Brno
11. srpna - 13. srpna

ČTK

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz