Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hudební obětina bláznivé učitelky Björk

Nové vtělení Islanďanky Björk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové vtělení Islanďanky Björk | foto: Universal Music

Albem Biophilia Björk říká, že spíš než romantické city má cenu opěvovat zázraky jako DNA nebo virus. A že čím býval popový singl, je dnes aplikace pro iPad.

Obří huňaté oranžové háro, jež letos nosí Björk na koncertech, jí mnohdy zakrývá tvář. Jako by popustila uzdu přírodě a pustila ji dopředu na scénu. V konceptu „vědeckého“ alba Biophilia to udělala se vší razancí.

Deset písní portrétuje deset přírodních úkazů nejen tematicky, ale i stavbou nebo použitými prostředky: Crystalline roste nejen z momentu krystalu, ale struktury vůbec, Moon je o ubývání měsíce (video propojuje téma i se ženským lunárním cyklem). Mutual Core (čili Společné jádro) staví na metafoře zemských desek (připomeňme, že Islandem prochází kontinentální tektonický zlom) a Hollow propojuje DNA s fyzickým momentem krve, tepu, rytmu a tance.

Něco, co dnes zafunguje

Björk se už dlouho netají tím, že svou tancovačku by nevytvářela bez edukativního či apelativního podtextu: ten už tentokrát není nenápadný, nýbrž nepřehlédnutelný. Ale Islanďančin létající cirkus má schopnost strhnout sofistikovanými a zároveň mile lidskými efekty. Hlavně propojením čerstvé technologie s (výtečně surově znějícími) rukodělnými nástroji – kyvadly, svébytnými varhanami islandského autora nebo hudebním využitím mručivé Teslovy cívky. Je to součást sdělení: svět je třeba sledovat na obou frontách, od novinek v iStore po objevy lokálních géniů, případně geniálních bláznů.

Právě proto lze Biophilii plně poznat buď ze živých koncertů (náročné představení ovšem bude putovat méně než běžná turné), anebo z mobilních aplikací. Interaktivní hříčky vizualizují skladby a ukazují, jak jejich princip souvisí s fázemi Měsíce nebo osudem viru.
Původní náměty Björk a filmaře Michela Gondryho rozehráli údajně špičkoví tvůrci interaktivních programů – hudební nahrávka je tedy součástí širší akce. Její dva pilíře jsou naprosto charakteristické pro dnešní marketing: jeden stojí ve virtuální říši, druhý tvoří koncertní a workshopové události ve světě skutečném. Právě tenhle (patrně nutný) moment desku Biophilia lehce limituje. V albu lze jasně slyšet naplnění toho, co Björk řekla na adresu dnešní hudby, její distribuce, ale i způsobu posluchačského přijetí: „Všechny staré postupy přestaly fungovat,“ sdělila časopisu Uncut, „a my jsme stáli před úkolem najít něco, co dnes zafunguje.“

Biophilia je skutečně jiná. Dřív bylo pro Björk charakteristické, že zasahovala cíl na dvou úrovních: jako ambasadorka avantgardních idejí točila hlubší „art“, ale zároveň byl na albech přítomný i slogan a melodie popového hitu. Tentokrát jako by se vzdala touhy vydat hitový singl ve prospěch něčeho jiného. Úroveň hlubšího „chytrého popu“ zcela přirozeně zůstává (zpěvačka z jakéhosi důvodu potřebuje stavět písně v rytmech na sedmnáct dob nebo ve střídání sedmi a šesti), ale atraktivní chytlavá poloha se proměnila: Björk své sdělení distribuuje skrze aplikace pro iPad nebo smartphony.

Björk: Biophilia

CD / LP / 10 aplikací pro iPad

One Little Indian / Universal Music, 2011

Zůstává tedy „vrstevnatá“, ale jinak než dřív. V minulosti zasahovala posluchače popu a příznivce současného umění. S Biophilií zůstalo náročnější publikum, ale druhou zasaženou vrstvou jsou děcka i dospělí u iPadů. Nelze nepoznamenat, že taková forma zábavy je méně demokratická než písnička: dostane se spíš k těm bohatším, neobletí svět tak lehce jako song, nemá obecnost díla, které si můžeme „zazpívat po svém“. Ale Björk očividně hledala něco, co silně zarezonuje v západním světě, a „apps“, tedy aplikace, se nabídly jako přesná forma této doby.

Jedna z písní má název Sacrifice, Oběť: říká, že při zdravém vztahu s přírodou jí člověk musí občas něco obětovat. Příběh alba to tak trochu dokládá. Protože je Biophilia při všech silných ideách především soundtrackem k Björčinu širšímu plánu, bez živé akce a interaktivních ping-pongů jí něco schází. Sama o sobě je slabším počinem islandské bláznivky: kompletní „akce Biophilia“ je razantnější, přesvědčivější a překvapivější. Z tohohle alba prostě dost jasně vyplývá, že pro Björk dnes existují důležitější věci než postavit do středu svého úsilí popovou desku.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.