Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bolševická koleda nebo zamaskovaná reklama. Jaké jsou nejhorší české vánoční písně?

Období vánočních písní, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Období vánočních písní, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Důvod může být vlezlá melodie, nesmyslný text nebo prosté vykrádání. Některé vánoční písně by ale měly zůstat jenom ve vzpomínkách. Server Lidovky.cz vám nabízí hned sedm kandidátů.

Anketa

Jaká česká vánoční píseň je podle vás nejhorší?

Vánoce, Vánoce přicházejí 336
Vánoce na míru 61
Vánoce hrajou Gloria 86
To k Vánocům patří 25
Kouzelná noc 26
Vánoce TV Nova 342
Sliby se mají plnit o Vánocích 83

Vánoce, Vánoce přicházejí
Jaromír Vomáčka, hitmaker šedesátých let, vytvořil jednu z nejprofláklejších vánočních písní všech dob. „Vlastně bolševická ‚koleda‘ vzniklá proto, aby si za minulého režimu lidi nezpívali Narodil se Kristus pán, ale tuhle zpotvořeninu o kaprovi pod skříní a vánočce pro kočku. Myslel jsem, že se na ni po roce 1989 zapomene, ale ono ne - dodnes ji v předvánočním čase slýchám v obchodních centrech. A nestačím se divit,“ píše o písni Ondřej Bezr.

Vánoce na míru
Vánoce na míru jsou v podstatě jen na obchodnímu portálu MALL.CZ., kterému slouží jako podkres do všech reklam. Řemeslně dobře odvedená písnička se tak navždy zapíše do uší posluchačů spíše jako sváteční hymna konzumu.

Vánoce hrajou Gloria
Petr Kotvald má na svém kontě hned několik svátečních „pecek“. „Já jsem víc, jsem dáreček. Pro holky velký,“ zpívá Kotvald v písni, která by se stejně dobře vyjímala na prosluněné pláži. Vlezlá melodie se dostane i za záhyby zimního kabátu. 


To k Vánocům patří

„To k Vánocům patří, tak jak děda Mráz, jak svíčky a kapři, jak víra, co je v nás.“ Text této písně působí jako sešitý horkou jehlou. Děda Mráz kruté vytlačil Ježíška. Přitom originál, píseň Happy X-Mass od Johna Lennona, je jednou z největších klasik v éteru českých rádií.

Kouzelná noc
Recept na úspěšnou koledu? Vykradení klasické koledy a přidání tanečního rytmu od druhé poloviny skladby. Kapela Lunetic, která vrcholu popularity dostala koncem devadesátých let, o tom ví svoje.

Vánoce TV Nova
Píseň kapely Mirai Když nemůžeš, tak přidej je hitem českého éteru. Novácká vánoční verze ale působí jako trest. Ochotnické selfpromo mělo zůstat pouze v rovině nápadů. S koledami podobného ražení každý rok přichází třeba i rádio Evropa 2.

Sliby se mají plnit o Vánocích
V případě písně Janka Ledeckého jde hlavně o otázku, kolikrát za den jste ji ochotni slyšet. Může se zdát, že rádia v čase svátečním občas nehrají nic jiného. Pomoc přichází v podobě tlačítka off na rádiu.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...