V červencovém rozhovoru pro deník Daily Mail prozradil současný britský premiér Boris Johnson, že jeho nejoblíbenější filmovou scénou je série vražd z pomsty na konci kultovního snímku Kmotr (1972) amerického režiséra Francise Forda Coppoly.
Coppola se nyní nechal slyšet, že s Johnsonův plán na odchod z Evropské unie je „hloupý“. „Cítím se špatně z toho, že scény z filmu o mafiánech inspirují něčí jednání ve skutečném světě. Nebo povzbuzují někoho, koho znám, k tomu, aby zničil Spojené království,“ sdělil dnes již osmdesátiletý režisér deníku Financial News.
Upozornil také na to, že Kmotr byl oblíbeným filmem některých z „nejbrutálnějších postav moderních dějin“, světových diktátorů. Mezi jeho pravidelné diváky patřili například Muammar Kaddáfí nebo Saddám Husajn.
Coppola se nikdy netajil svým názorem na brexit. „Miluji Británii a vše, co dala světu. Od anglického jazyku a Newtonovy fyziky až k penicilínu. Děsí mě, že by Británie udělala něco tak nerozvážného, jako je odchod z Evropské unie,“ dodal.
Nabídka, která se nedá odmítnoutSnímek z roku 1972 vznikl na motivy nejznámějšího románu spisovatele Maria Puzza z roku 1945. Vypráví o italské mafiánské rodině Corleone. Snímek vyhrál tři Oscary - za nejlepší film, nejlepšího herce v hlavní roli (Marlon Brando jako Don Corleone) a nejlepší scénář. Studio Paramount koupilo filmová práva ještě předtím, než se román proslavil. Stála jen 80 tisíc dolarů. Uvádí se, že úspěšný snímek nakonec vydělal okolo 250 milionů dolarů. Na film navázaly další dva díly. Kmotr 2 (1974) se dočkal obdobně kladného kritického přijetí a odnesl si Oscarů dokonce šest. Následovala dlouhá pauza, než v roce 1990 vyšel třetí díl. Ten i přes kladné přijetí zůstal ve stínu prvních dvou filmů. Ze sedmi oscarových nominací neproměnil jedinou. |