6. dubna 2013 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Britové přivezou do Prahy hudební projekt Terezínské hvězdy

Britský soubor Nash Ensemble | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský soubor Nash Ensemble | foto: Hanya Chlala/ArenaPAL

PRAHA Mezinárodní projekt Terezínské hvězdy, který představí díla proslulých i méně známých skladatelů vězněných v terezínském ghettu, zazní poprvé v Praze. Po londýnském a newyorském uvedení ho 12. a 13. dubna do Koncertního sálu Pražské konzervatoře přiveze jeden z nejlepších britských komorních souborů Nash Ensemble.

Hudbu doplní dokumenty

Britský režisér Simon Broughton osobně představí svůj oceňovaný dokumentární film Hudba Terezínského ghetta z roku 1993. Obsahuje unikátní rozhovory s pamětníky i hudební vystoupení natočená přímo v Terezíně. Druhým snímkem bude Má šťastná hvězda, který natočila dokumentaristka Helena Třeštíková podle knihy Zdenky Fantlové. Dokument je založen na poutavém vyprávění jejího pohnutého životního příběhu. Herečka a spisovatelka, narozená v roce 1922, v knize líčí své dětství v Rokycanech i čas strávený v Terezíně, Osvětimi a Bergen-Belsenu. Po skončení projekce budou moci diváci diskutovat se Zdenkou Fantlovou, cembalistkou Zuzanou Růžičkovou i režisérem Simonem Broughtonem.

Jako sólista vystoupí rakouský barytonista Wolfgang Holzmair. Kromě hudby nabídnou Terezínské hvězdy i dvě filmové projekce. "Návštěvníci se mohou prostřednictvím série koncertů, projekcí dokumentárních filmů, výstavy a rozhovorů s pamětníky dozvědět mnoho konkrétních detailů ze života lidí, jejichž životní dráha a současně umělecká kariéra byla násilně a krutě ukončena," uvedl Jan Mach z agentury Cema Music. 

Iniciátorem celého projektu je renomovaný komorní soubor Nash Ensemble, který je v současné době rezidentem londýnské koncertní síni Wigmore Hall. V novém sále Pražské konzervatoře uvede skladby například od Hanse Krásy, Gideona Kleina, Viktora Ullmanna, Karla Švenka, Pavla Haase i Erwina Schulhoffa. "Soubor v minulých letech představil koncertní program s mimořádným ohlasem v Londýně a v New Yorku," uvedl Mach.

Součástí akce bude také výstava nejlepších oceněných prací Mezinárodní soutěže o nejlepší plakát ke Dni památky obětí holocaustu 2012. Jde o společný projekt izraelského památníku Yad Vashem, francouzského památníku Mémorial de la Shoah a domácí obecně prospěšné společnosti Evropský institut odkazu šoa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz