30. května 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Čaj s Adolfem Loosem v bytě, který navrhl. V Plzni spojí divadlo s prohlídkou

Interiéry v bytě Krausových. Adolf Loos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiéry v bytě Krausových. Adolf Loos. | foto: Plzeň

PLZEŇ Komentované prohlídky Loosových interiérů v Plzni je možné navštívit každý čtvrtek, sobotu a neděli, ale zúčastnit se divadelního představení o světoznámém architektovi Adolfu Loosovi je možné pouze jednou za čas. Ve středu 31. května uvede v bývalém bytě rodiny Krausových v Bendově ulici Poetické divadlo jednoaktovou divadelní hru Mileny Štráfeldové Odpolední čaj u Loosů.

Příběh ze života architekta Loose a jeho ženy Kláry se odehrává v bytě Viléma a Gertrudy Krausových v Bendově 10, který patří k nejkrásnějším interiérovým realizacím Adolfa Loose v Plzni. Vytvořil tu pro ně nejen skvostný salon s jídelnou, ale také například útulnou ložnici s praktickými vestavěnými skříněmi a „tajnou“ chodbičkou, kterou mohla rodina používat, když nechtěla rušit hlavu rodiny v přilehlé pracovně. Poetické divadlo v Plzni mistrovským dialogem mezi stárnoucím Loosem a jeho mladou manželkou vzdává hold nejen velkému architektu, ale také Kláře Beckové, nadané spisovatelce a fotografce, která se stala, stejně jako Gertruda Krausová a její dvě malé děti, obětí holocaustu v roce 1942.

Adolf Loos - Bendův dům. Interiéry.
Lehátko vyrobené nově podle návrhu Adolfa Loose z přelomu 30. a 40. let,...

Plzeňačka Klára Becková byla třetí ženou světoznámého architekta. Seznámila se s ním ještě jako dítě při jeho prvním v Plzni, kdy její otec angažoval Adolfa Loose pro adaptaci rodinného bytu na Klatovské třídě 10. Později se s ním setkala v Paříži a v roce 1929 si čtyřiadvacetiletá Klára o třicet čtyři let staršího architekta i přes částečný odpor své rodiny vzala. Loos byl ale velmi komplikovanou osobností a život s ním nebyl jednoduchý. Klára se s ním rozvedla v roce 1932, rok před jeho smrtí. O svém životě s Adolfem Loosem napsala knihu s originálním názvem Adolf Loos Privat, v němž s velkou citlivostí vykreslila obraz Loose jako silné osobnosti s klady i zápory jeho složité povahy.

Odpolední čaj u Loosů


Bývalý byt rodiny Krausových v Bendově ulici
31. května
Divadlo je spojeno s prohlídkou interiérů

Lidovky.cz