Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Winternitzova vila. Zájemci budou mít unikátní možnost navštívit dílo Adolfa Loose

Design

  13:15
PRAHA - Winternitzova vila na pražském Smíchově je vrcholným dílem známého funkcionalistického architekta. Své prostory zpřístupní veřejnosti poprvé za pět let. Kromě prohlídky interiérů se v prostorách bude konat výstava současných českých umělců.

Winternitzova vila. foto: Centrum Locika

Název celé akce zní Ve vile a v prostorách domu bude vystavovat svá díla na dvacet českých umělců napříč všemi žánry. Obrazy, sochy, fotografie, sklo i videomapping. Vila se nachází v soukromém vlastnictví a její prostory se otevírají teprve potřetí. Poprvé se v roce 1999 ještě ve zdevastované budově konala akce s výmluvným názvem „Díra nedíra“, podruhé se dveře již zrekonstruované vily otevřely v roce 2012.

Winternitzova vila.
Winternitzova vila.

Speciálně pro toto otevření je připravena místnost věnovaná historii vily: „ Nedávno jsem našel několik osobních věcí po pradědečkovi. Kromě nich zde uvidíte například rodinnou korespondenci s architektem Loosem a Lhotou, žádosti o navrácení majetku po návratu z koncentračního tábora, původní plány vily, či fotografie majitelů z třicátých let.“, vyjádřil se k akci David Cysař, pravnuk Josefa Winternitze.

Ve vile 2017
Prohlídka Winternitzovy vily i s doprovodným programem
17. 2. až 23. 2. 2017 vždy od 12 do 18 hodin
Doprovodný program:

Sobota 18.2. 2017 od 19:00
Divadelní večer Katedry autorské tvorby a pedagogiky fakulty DAMU. Těšit se můžete na autorská minipředstavení a autorská čtení v zákoutích a pokojících Winternitzovy vily.

Neděle 19.2. 2017 od 19:00
Divadelní představení s názvem “Velkolepá maličkost”.
Chodíte po krásné historické budově a představujete si bytosti, které tu žily? Jak se vyvíjel osud Winternitzovy vily a jejich majitelů? Autorky představení: Anna Dosoudilová Šimáková a Vilma Klepková
Druhým bodem nedělního programu budou Kafkovy fragmenty opět v podání studentů Katedry autorské tvorby a pedagogiky.

Pondělí 20.2. 2017 od 19:00
Přednáška PhDr. Vladimíra CZUMALA, CSc. s názvem “Kolem Winternitzovy vily”. Jak Adolf Loos ovlivnil českou architekturu? Do jaké situace jeho dílo v Praze vstupovalo?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!