27. května 2013 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cenu Franze Kafky dostane autor Příběhu o lásce a tmě

Amos Oz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amos Oz | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Letošním laureátem prestižního literárního ocenění se stal izraelský spisovatel Amos Oz.

"Na konci října přicestuje Amos Oz s manželkou do Prahy, aby se účastnil tradičního ceremoniálu předávání ceny v Brožíkově síni Staroměstské radnice," sdělila ČTK Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky.

"Amos Oz je pyšný a zároveň pokorný, že se stal nositelem této ceny v letošním roce, a je hrdý, že se dostal do společnosti svých vynikajících předchůdců," uvádí Společnost Franze Kafky. Dosavadními nositeli této jediné mezinárodní literární ceny, která se v Česku udílí, jsou například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke nebo Václav Havel; loni ji dostala Daniela Hodrová.

Cenu Franze Kafky uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu - tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury.

V porotě letos pracovali Petr Demetz, André Derval, Marianne Gruberová, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Lorenzo Silva, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann. Volili mezi 12 osobnostmi současného literárního světa.

Amos Oz

Přední izraelský spisovatel, esejista a publicista. V roce 1965 mu vyšla první sbírka povídek (Arcot ha-tan, česky Země šakalů). Od té doby publikuje novou knihu téměř každý rok. Jeho rozsáhlé beletristické a publicistické dílo bylo přeloženo do více než třiceti jazyků. Česky vyšel nejdříve román v dopisech Černá skříňka (1993) a dále výběr z esejů a publicistiky Mír, láska a kompromis (1997), román Fima (1998), příběh pro dospívající čtenáře Panter ve sklepě (1999), dvě novely Až do smrti (2002), román Můj Michael (2005), eseje Jak vyléčit fanatika (2006) a autobiografická próza Příběh o lásce a tmě (2009).

ČTK

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.