Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cenzura v předaleké galaxii. Společnost Disney odstranila ze Star Wars lesbický polibek

Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera (2020). Režie: J. J. Abrams | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera (2020). Režie: J. J. Abrams | foto: FALCON

SINGAPUR Společnost Disney ve snaze zachovat přístupnost snímku pro mladistvé vystřihla ze singapurské verze filmu Vzestup Skywalkera lesbickou scénu. Jde přitom o první otevřeně homosexuální scénu v celé sáze Star Wars.

Letmý polibek dvou bojovnic z hnutí odporu. Je pravděpodobné, že většina diváků si zhruba dvousekundového záběru nestihne ani všimnou. V Singapuru, zemi s přísnými zákony proti propagaci homosexuality, jde o problém. Hrozilo, že Vzestup Skywalkera nebude přístupný mládeži (jako ve zbytku světa), ale dostanou se na něj jen dospělí diváci. 

Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera (2020). Režie: J. J. Abrams
Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera (2020). Režie: J. J. Abrams

V zemi je opravdu velmi malá filmová či televizní reprezentace jiných vztahů, než jsou čistě heterosexuální. V zemi je například sex mezi muži trestný odnětím svobody až na dva roky. Neexistuje také žádná právní ani jiná ochrana samotných homosexuálů. V roce 2018 se v celonárodním průzkumu vyjádřilo více než 60 % Singapurců proti sňatkům homosexuálů.

Jinde je ale kontroverzní scéna brána s povděkem. Podle LGBT aktivistů jde o dlouho očekávané potvrzení toho, že sexuální menšiny existují i v univerzu Star Wars. Podle jiných je to zase gesto příliš slabé na to, aby se dalo brát vážně. 

Doba přeje menšinám

Star Wars

Společnost Disney do svých filmů každopádně zařazuje stále více postav s jinou sexuální orientací. Herec Donald Glover, představitel Landa Calrissiana ve filmu Solo: Star Wars Story, prohlásil v rozhovoru pro Huffington Post, že jeho postava byla ve filmu pansexuál (sexuální orientace nerozlišující pohlaví, pozn. aut.), ale v příběhu to bohužel nehrálo žádnou roli. 

Homosexuální postava se objevila na krátkou chvíli i v letošním komiksovém velehitu Avengers: Endgame. Muže emotivně mluvícího o schůzce s jiným mužem si zahrál Joe Russo, jeden z režisérů Avengers: Endgame. Výrazným filmovým homosexuálem byla také postava LeFoua (Josh Gad) z hrané verze Krásky a zvířete (2017). 

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!