Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

VIDEO: Muž si doma vyrobil vesmírnou loď ze Star Wars. Jako základ použil golfový vozík

Vesmírné plavidlo Landspeeder z filmové ságy Star Wars. Tohle ale sestrojil Colin Furze. foto: Facebook - Colin furze

Britský vynálezce Colin Furze ve své garáži podomácku vyrobil vesmírnou loď Landspeeder z filmové sci-fi ságy Star Wars. Jako základ pro své „plavidlo“ použil golfový vozík. Svůj výtvor pak přes internet prodal za tisíce liber.
  15:48

Furze, který je velkým fanouškem filmové ságy, výrobu vozidla natočil, nahrávku pak zveřejnil na svém YouTube videokanálu, kde se chlubí svými vynálezy. Landspeeder netvořil sám, během montáže mu pomáhalo několik lidí.

Předlohou futuristického vozítka byla vesmírná loď ze sci-fi ságy Star Wars, konkrétně filmu Poslední Naděje z roku 1997.

Na začátku videa Furze zajel do své garáže s prostým golfovým vozíkem. Z toho posléze sundal střechu, odejmul veškeré nepotřebné části a ponechal si jen jeho kovovou kostru a motorové součástky. Celou věc pak obestavěl kolem dokola dřevěnými deskami a kovovými plechy.

Předlohou futuristického vozítka je vesmírná loď Landspeeder z filmové ságy...
Pohled zezadu. Plášť vesmírného vozítka se skládá převážně z plechu.

Ve filmu vozítko Landspeeder používá k jízdě gravitační pohon. Jelikož ale taková technologie má ve skutečném světě k realitě daleko, Furz tento problém vyřešil po svém. Jeho vesmírná loď tak „pluje“ s koly od golfového vozíku. Celé vozidlo je ve výsledku plně pojízdné, kromě volantu a zapalování na palubní desce ale nic nefunguje. Do vozidla se vejdou dvě osoby.

Britský vynálezce vesmírnou loď prodal za 50 tisíc liber (asi 1,5 milionu korun) na serveru eBay. Výdělek poté daroval charitativnímu projektu BBC Děti v nouzi.

Furze vozidlo postavil jako projekt v rámci premiéry nového dílu ságy - Vzestup Skywalkera. Ten vstoupí do kin 20. prosince.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...