28. ledna 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Česká hra roku 2016: zlaté ručičky tuzemských herních vývojářů oceňují i v zahraničí

Samorost 3. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samorost 3. | foto: Amanita Design

V pátek se v prostorách kavárny Zetko konalo vyhlášení nominací na cenu Česká hra roku 2016. Kromě toho se hovořilo i o stavu české vývojářské scény a její pozici na zahraničním trhu. Máme světu rozhodně co nabídnout.

Podle údajů organizátorů soutěže vzniklo v roce 2016 v České republice 35 videoher, které si zahrálo přes 10 milionů lidí po celém světě. Videoherní vývojářství u nás zaměstnává více než 1100 lidí ve 47 týmech. Všechna tato čísla každým rokem rostou. Letos se koná již šestý ročník soutěže. „Věříme, že anketa Česká hra roku pomůže zvednout povědomí o české herní tvorbě a představí veřejnosti hry, které jsou často velmi úspěšné ve světě a dělají České republice skvělou reklamu,“ sdělil Martin Bach, předseda poroty soutěže.

Nominace v hlavních kategoriích:

Mobilní hra roku

 • Hackers (Trickster Art)
 • Chameleon Run (Hyperbolic Magnetism)
 • REDCON: Strike Commander (Hexage)
 • Tiny Miners (About Fun)

PC a konzolová hra roku

 • American Truck Simulator (SCS Software)
 • Dark Train (Paperash Studio)
 • Samorost 3 (Amanita Design)
 • Void Raiders (Tryzna83)

Česká hra roku (absolutní vítěz)

 • American Truck Simulator (SCS Software)
 • Dark Train (Paperash Studio)
 • Chameleon Run (Hyperbolic Magnetism)
 • Samorost 3 (Amanita Design)

Kompletní seznam nominovaných najdete zde.

Pro vítězství si doběhnout, nebo dojet vlakem či tahačem

Studio SCS software vydalo v roce 2016 teprve svou „druhou hru“, jak říká šéf Pavel Šebor. To není tak docela pravda, protože jeho tým se specializuje na simulátory tahačů, kde hráč může po vyobrazení reálných lokací vozit náklady zboží, a kromě základních her vydávají pravidelně rozšíření s novými městy a oblastmi. Jejich první hry Euro Truck Simulator se celosvětově prodalo přes 3,5 milionu kusů. Nové studio Paperash svou hru Dark Train pojalo vskutku originálně - celá stylizovaná adventura je vytvořená z papíru a digitálně rozpohybována. Když se k tomu připojí promyšlený příběh, tak jde o jedinečný zážitek.

Mobilní hra Chameleon run stojí na jednoduchém principu - hráčova postava běží stále doprava ve snaze doběhnout do cíle. Háček je v tom, že se hráč nemůže dotknout objektu jiné barvy, než má jeho postavička. Hra byla výborně přijatá kritikou. Studio Amanita Design se proslavilo výtvarně dokonalými adventurami a jejich hra Samorost 3 není v tomto trendu výjímkou. Jde o požitek umělecký stejně jako o ten herní.

Češi hry dělat umí

Česká stopa ve videoherním světě je nesmazatelná. Hry Mafia a Mafia II od vývojářů 2K Czech (dříve Illusion Softworks) zavedly hráče do světa organizovaného zločinu s obrovskými městy k prozkoumání. Studio Bohemia Interactive se proslavilo vojenskými simulátory Operace Flashpoint a ArmA. Na základě Operace Flashpoint byl vyvinut systém Virtual Battlespace (VBS), který ke tréninku vojáků používá třeba americká armáda. Hra Vietcong (Illusion Softworks) je střílečka, která pro videoherní svět prakticky objevila válku ve Vietnamu a mnohá světová studia se na hru pokusila navázat.

Velkou pozornost vzbuzuje studio Warhorse, které na letošní rok připravuje vydání titulu Kingdom Come: Deliverance - epického virtuálního vyobrazení časů husitských válek. Sázet bude hlavně na realistické souboje chladnými zbraněmi.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.