Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český snímek Stále spolu soutěží o dokumentárního 'Oskara'

Aktéři dokumentu Stále spolu (režie: Eva Tomanová). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktéři dokumentu Stále spolu (režie: Eva Tomanová). | foto: Reprofoto

AMSTERDAM Na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů IDFA, který se právě dnes začíná v Amsterodamu, se představuje i několik českých filmů. Dokument Stále spolu režisérky Evy Tomanové je zařazen do festivalové soutěže a na festivalu bude mít svoji světovou premiéru. Festival IDFA je v současnosti považován za nejprestižnější dokumentární přehlídku na světě.

Zařazení snímku Stále spolu režisérky Evy Tomanové a producenta Jiřího Konečného do festivalové soutěže v kategorii First Appearance pro debutující autory je velkým úspěchem. IDFA totiž patří k nejprestižnějším světovým festivalům, které se věnují dokumentům a má přísná umělecká kritéria pro výběr filmů, jak do soutěže, tak do mimosoutěžního promítání. V soutěžních kategoriích festivalu byl z českých filmů naposledy snímek Heleny Třeštíkové Katka (2010) a film Filipa Remundy Obec B. (2002). Stále spolu bude promítán celkem pětkrát a ve čtvrtek 20. listopadu bude mít na festivalu svoji světovou premiéru.

Alternativa ad absurdum
Dokument, který vznikl v koprodukci s Českou televizí, vypráví příběh Petra, který se jako vystudovaný vysokoškolák rozhodl se svou ženou a jejich devíti dětmi žít v maringotce, kde nemají tekoucí vodu, koupelnu ani záchod. Jejich pojetí alternativního života je podle režisérky Evy Tomanové dotaženo ad absurdum. „Věřím v silný příběh. Téma pana Mlčocha a jeho rodiny jsem v sobě nosila přes deset let. Jak jsem je poznávala, zjistila jsem, že oni jsou to, co by měl vidět i někdo další. Jsou drsní a pravdiví jako šumavské stráně, kde žijí v létě, a zároveň plni života, jako Španělsko, které jim skýtá zimní útočiště,“ říká o filmu jeho režisérka Eva Tomanová. „Dostat se na IDFA není vůbec snadné a je pro nás velká čest být mezi patnácti vybranými debuty z celého světa,“ doplňuje producent filmu Jiří Konečný.

Producent Jiří Konečný a režisérka Eva Tomanová

Producent Jiří Konečný a režisérka Eva Tomanová

Další filmy na prodej
Kromě promítání pro veřejnost se na festivalu koná každoročně i neveřejná sekce Docs for Sale, kde se představují dokumenty pro distribuci. IDFA je i jedním z největších trhů s filmy na světě. V této sekci pro odbornou veřejnost se letos bude nabízet i několik českých dokumentů.

Režisér Martin Dušek představí snímek K oblakům vzhlížíme, který na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě získal ocenění jako nejlepší tuzemský dokument roku 2014. K oblakům vzhlížíme je citlivá love story z drsného severu Čech – příběh Rádi, v jehož životě se střídají ženy stejně rychle jako tuningové srazy. Jediné, co zůstává, je jeho rozpadající se Ford Escort, který pro něj znamená vše. Když ale Ráďa svůj mikrosvět prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity.

Do Amsterodamu na Docs for Sale putuje i snímek Jáma (My Home) režiséra Jiřího Stejskala odehrávající se na Ukrajině a pojednávající o střetu starého a nového světa a vzdoru vůči developerské zvůli. Režisérka Andrea Culíková se ve svém snímku Cukr Blog (Sugar Blues) investigativně pouští do zkoumání důsledků staleté konzumace cukru na jednotlivce a společnost. Zjišťuje, jak obrovskou moc tento prášek v historii měl a ještě má. V česko - francouzské koprodukci vznikl film Concrete Stories - dokumentární film o francouzských kořenech jednoho stavebního materiálu, prefabrikovaných betonových desek, které navrhl francouzský inženýr Raymond Camus a které se proměnily v obydlí jedné třetiny obyvatel východní Evropy.

IDFA

  • IDFA je festival s dlouhou tradicí, letos se koná již jeho dvacátý sedmý ročník. Patří k nejznámějším, nejrespektovanějším a největším festivalům na světě, které jsou věnovány veřejnému promítání i propagaci autorských dokumentárních filmů. Letos se představuje 300 filmů (z přihlášených 3200), z toho 80 světových premiér. Festival zajišťuje setkávání filmařů, producentů a distributorů z mezinárodního prostředí a nabízí prostor pro širokou diskusi, debaty, masterclasses a pohled na nové dokumentární trendy.
  • Každým rokem navštíví festival IDFA na dvě stě tisíc diváků a přes dva tisíce profesionálů. „ Festival je známý svou neformálností a poskytuje jedinečnou příležitost setkat se s předními světovými filmovými tvůrci. Pro dokumentaristy je to nejvýznamnější trh v Evropě,“ říká Hana Schenková z Českého centra v Rotterdamu, které účast českých autorů a producentů na festivalu podporuje.
  • Letošní ročník se koná od 19. do 30. listopadu 2014Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.