Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Od intimního k veřejnému. Nabitá soutěž českých dokumentů na MFDF Jihlava

Kultura

  6:00
Danielův svět, Gottland, K oblakům vzhlížíme, Lovu zdar, Plán... To je jen několik z celkem 14 snímků, které budou soutěžit o titul Česká radost v domácí soutěži Mezinárodního filmového festivalu dokumentárních filmů Jihlava, který začíná právě dnes. Mezi autory převažují mladší ročníky, několik snímků je debutových.

Mat Goc foto: MFDF Jihlava

Letošní domácí soutěž nových dokumentů slibuje souboj zajímavých titulů, které přinášejí různá témata i styly. Mezi autory jsou jak nová jména - Martina Malinová, Dužan Duong - tak autoři, kteří už mají za sebou významné úspěchy na filmovém poli  - Martin Dušek, Benjamin Tuček, Miroslav Janek či Jana Ševčíková.

Více o programu jihlavského festivalu čtěte zde:

Už před svým prvním uvedením v rámci prezentace připravovaných dokumentů vzbudil pozornost snímek Veroniky Liškové Danielův svět, který je portrétem mladého muže netajícího se svou sexuální orientací - je pedofil. Dokument se skrze autentickou zpověď snaží zlomit předsudky spojované v očích veřejnosti s tímto postižením a mimojiné upozornit na to, že většinu násilných činů spáchaných na dětech nemají na svědomí pedofilové, ale „normální“ jedinci.

Z filmu Danielův svět.

Intimní zpovědí jiného druhu je autobiografický snímek Mat goc režiséra Dužana Duonga. Jak se na Vietnam dívají potomci vietnamských rodičů? Ti, kteří mluví lépe česky než vietnamsky a jimž jsou bližší hodnoty západní kultury než ty rodičovské? Přesně na takové otázky se snaží odpovědět film kombinující dokumentární záběry s prvky inscenace a jasně vyklenutým dramatickým obloukem.

Autobiografický styl zvolil také režisér Jakub Wagner, který ve svém filmu Rodinné záležitosti/něco z videodeníků odhaluje tristní stav sídla své umělecky založené rodiny.

Z filmu Pavel Wonka se zavazuje

Dva snímky v soutěži se věnují osudům lidí poznamenaných minulým režimem. Evangelium podle Brabence režiséra Miroslava Janka přináší portrét hudebníka Plastic People of the Universe Vratislava Brabence prostřednictvím rozhovoru s novinářkou Renatou Kalenskou. Ve filmu Pavel Wonka se zavazuje zkoumá Libuše Rudinská osudy posledního politického vězně, který zemřel v komunistickém vězení. Režisérka poukazuje na problematičnost jeho glorifikace a prostřednictvím pátrání v archivech i zpovědí jeho přátel i bývalých členů StB odhaluje Wonkovu možnou spolupráci se státními tajnými službami.

Několik soutěžních snímků už prošlo kiny nebo se ukázalo na jiných festivalech - Gottland (režie. Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Čákanyová, Rozálie Kohoutová, Klára Tasovská) podle knihy polského novináře Mariusz Szczygieł, K oblakům vzhlížíme  režiséra Martina Duška - portrét mladého milovníka tuningové subkultury,  Plán Benjaminina Tučka nebo Opři žebřík o nebe Jany Ševčíkové.

Gottland, epizoda Letící kůň (režie Viera Čákanyová)

Domácím společensko-politickým tématům se věnují fílmy Několik Let (režie Martina Malinová, o donkichotském boji Miroslava Brože za zlepšení situace Romů v Česku) a Česká cesta, v níž se Martin Kohout věnuje kuponové privatizaci coby symbolu devadesátých let. Fenomén české myslivosti si bere doslova na mušku Jaroslav Kratochvíl ve filmu Lovu zdar.

O tom, že české filmaře nepřestávají oslovovat i světová témata, svědčí filmy Jáma režiséra Jiřího Stejskala, který portrétuje ukrajinskou farmářku bojující o svoji půdu, a  Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka. Ti měli původně v plánu natočit film o fenoménu pirátství v Somálsku, v půrběhu natáčení se ale ukázalo, že místní s nimi totiž hrají dvojí hru, jež poznání somálské reality znemožňuje.

František svého druhu je název filmu svébytného solitéra českého dokumentu, reřiséra Jana Gogoly. Objektem jeho zájmu se tentokrát stal bývalý úředník František Krause, který se již třicet let věnuje ornitologii. Gogolův film je jemným podvratným činem bořícím  konvenci přírodopisných snímků.

Autor: