Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do kin přichází slovensko-český film V tichu s Judit Bardos

Kultura

  17:00
V Městské knihovně v Praze má dnes večer premiéru slovensko-český film režiséra Zdeňka Jiráského nazvaný V tichu. Originální příběh na pomezí hraného a dokumentárního filmu je inspirován osudy židovských hudebníků za druhé světové války. Téma holokaustu přitom zpracovává nekonvenční filmovou řečí, s důrazem na výtvarnou stylizaci, hudební a zvukovou složku.

V tichu - film Zdeňka Jiráského o osudech slovenských hudebníků za holocaustu foto: Artcam

Premiéra se koná v rámci putovní přehlídky současné slovenské kinematografie, která do kin přivede ještě snímky Felvidék - Horná zem režisérky Vladislavy Plančíkové, Děti režiséra Jaro Vojtka a kolekci krátkých filmů.

Více o přehlídce Současný slovenský film čtěte zde:

Jiráský, jehož Poupata před dvěma lety překonala ostatní české tituly v cestě k prestižnímu ocenění Český lev, dostal od slovenské produkce prostor natočit film, ve kterém ukazuje cestu několika umělců z jejich klidných, předválečných tvořivých životů až k bezprecedentnímu utrpení, do kterého byli nedobrovolně uvrženi. V jedné z hlavních rolí se představuje Judit Bárdos, která zazářila ve filmu Fair Play.

Judit Bardos ve filmu V tichu Zdeňka Jiráského.

Už v polovině 30. let byla v Mnichově vydána publikace Judentum und Musik obsahující soupis židovských a neárijských hudebníků, kteří měli být z rasových důvodů odstraněni z hudebního života. Hrdiny snímku jsou baletka Alice Flachová, pianista a dirigent Karol Elbert, skladatel, dirigent, klavírista a hudební ředitel drážďanské činohry Arthur Chitz, klavíristka Edith Krausová a vokální skupina Comedian Harmonists. Film V tichu byl uveden na karlovarském festivalu i v korejském Pusanu. Dialogy v něm nezazní - postavy k divákům promlouvají svým vnitřním monologem.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat