Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dny evropského filmu letos nabídnou speciální krimi sekci

Kultura

  16:30
Přes 50 snímků z celé Evropy nabídne 21. ročník Dnů evropského filmu, které proběhnou od 10. do 17. dubna v Praze a od 18. do 22. dubna v Brně. Do konce dubna na ně v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Havířově a Plzni navážou Ozvěny Dnů evropského filmu.

Z filmu Boží šichta foto: Dny evropského filmu

V Praze se přehlídka uskuteční v kinech Světozor a Lucerna, v Brně v kině Scala. "Festival oblíbený i mezi cizinci je mimo jiné alternativním distribučním kanálem umožňujícím zhlédnou snímky, které by se do běžné distribuce nedostaly," uvedla Lenka Holubová Mikolášová, zástupkyně ministerstva kultury.

Přehlídku současné evropské kinematografie zahájí 10. dubna v kině Světozor snímek Dvojník, volná adaptace povídky Fjodora Michajloviče Dostojevského, kterou po svém úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate natočil Richard Ayoade. V hlavních rolích černé komedie o muži, do jehož života vstoupí dvojník a radikálně mu zkomplikuje život, se představí Jesse Eisenberg a Mia Wasikovská.

Z filmu Dvojník

Slavnostního zahájení se zúčastní režisér irského snímku Moře Stephen Brown a režisér bulharského snímku Červenec Kiril Stankov. V druhé polovině festivalu dorazí tvůrci belgického snímku Podivná barva slz tvého těla Bruno Forzani a Helene Cattetová. Osobně přijedou představit svůj film Sametoví teroristé i slovenský režisér Ivan Ostrochovský a herec Vladimír Hučín.

Z filmu Finsterworld

Pražskou část přehlídky 17. dubna v kině Lucerna zakončí debutový celovečerní snímek Finsterworld německé režisérky Frauke Finsterwalderové. Cenami ověnčený snímek je složen ze série vzájemně propletených příběhů několika hlavních postav a jejich někdy až bizarních zálib, úchylek či neuróz. V jedné z vedlejších rolí se představí například polský herec Jakub Gierszal či německá herečka Corinna Harfouchová.

Thriller napříč Evropou

Program přehlídky je rozdělen do tematických sekcí. K pěti zavedeným (Národní liga, Best Of, Media, €Docs, K věci) letos přibyla speciální sekce EuroCrime věnovaná současné podobě thrilleru a kriminálních filmů napříč Evropou. "Sekce nabídne i jeden dokumentární film, Temná zákoutí duše rakouské režisérky Barbary Ederové, jehož tématem se stali forenzní psychologové zabývající se sériovými vrahy," sdělil dramaturg přehlídky Zdeněk Blaha.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat