Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cilčina cesta. Pokračování Tatéra z Osvětimi vede do sovětského gulagu

Tábor Vorkuta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tábor Vorkuta. | foto: Wikimedia/Státní archiv Ruské federace

PRAHA Po celosvětovém úspěchu knihy Tatér z Osvětimi vychází pokračování, které se soustředí na jednu z vedlejších postav Cilku. Šestnáctiletou dívku odvezenou v roce 1942 do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Autorka Tatéra z Osvětimi Heather Morrisová již v loňském roce v rozhovoru pro server Lidovky.cz odkryla své plány ohledně knihy, která se bude soustředit právě na Cilčin další život.

„Bylo jí šestnáct, když ji odvedli. Cilka oproti Gitě a jiným dívkám nebyla poslána na pochod z tábora. Nechali ji v Březince, kterou osvobodili až Rusové. Cilka byla obviněna z toho, že spala s nepřítelem a byla poslána na Sibiř,“ uvedla Heather Morris pro server Lidovky.cz.

Lale Sokolov se svou ženou Gitou.

Lale Sokolov se svou ženou Gitou.

Na místo vytoužené svobody čekal na Cilku pobyt v gulagu ve Vorkutě. „Cilka zde udělá dojem na místní lékařku a začne se starat o nemocné v táboře. Každý den čelí lidskému neštěstí a smrti. Nakonec však navzdory všem prožitým hrůzám zjistí, že má stále v srdci místo pro lásku,“ popisuje pokračování nakladatelství CPress.

Lale Sokolov se svou ženou Gitou.
Lale Sokolov se svou ženou Gitou.


Že jde o pokračování Tatéra z Osvětimi je patrné už na první pohled. Cilčina cesta vsadila na obdobnou obálku se stejnými či podobnými prvky, pouze s tím rozdílem, že zde dominuje žlutá a červená oproti modré a žluté.

V rozhovoru Heather Morris také prozradila, že již kývla na nabídku na minisérii zpracovávající příběh Lalyho Sokolova a jeho životní lásky Gity, kterou potkal v Osvětimi. 

Obálka knihy Cilčina cesta.

Jednou z postav objevujících se v sérii bude také Cilka. „Chtějí obsadit dívku, která bude hrát Cilku i do další části,“ prozradila Morris.

Obálka knihy Tatér z Osvětimi.

Předtím, než Tatér z Osvětimi přitáhl pozornost milionů čtenářů a nakladatelství po celém světě, autorka využila crowfundingovou kampaň, v níž příběh představila.

„Rozeslala jsem dopisy velkým vydavatelským domům v Austrálii a oni se tvářili stylem Kdo jako jste? Důvod proč jsem se rozhodla pro crowdfunding nebyl ten, že bych potřebovala peníze. Jeden z mých synů natáčí v Melbourne krátké filmy a v minulosti využil crowdfunding, aby mu pomohl získat peníze na jeden finančně náročnější projekt. Řekl mi: mami, to není o penězích, ale o tom, že lidé po celém světě budou znát tvůj projekt, což je přesně to, co se stalo, když vydavatelé viděli moji kampaň. Můj manžel mě postavil před kameru, nechal mě mluvit a přidal nějakou hudbu a pár fotek. Ale to stačilo k tomu, aby si kdokoli, koho zajímal obsah, udělal představu,“ uvedla Morris.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...