3. července 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cítím se spíš jako interpret než jako normální herec, říká Dafoe

Americký herec Williem Dafoe na karlovarském festivalu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký herec Williem Dafoe na karlovarském festivalu | foto:  Dan Materna, MAFRA

KARLOVY VARY Americký herec Willem Dafoe v sobotu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech uvedl film Pasolini, v němž hraje hlavní roli. V živě natáčeném pořadu Na plovárně s Markem Ebenem, který promítání předcházel, mimo jiné sám sebe charakterizoval spíše jako interpreta než herce.

„Já si připadám spíše jako interpret nebo tanečník. Někdo, kdo něco dělá. A když slyším, jak ostatní přistupují k tomu, co dělají, já se v tom nepoznávám,“ řekl Dafoe. „Nepřipadám si jako normální herec, vyhovuje mi slovo interpret. Když jsem začal hrát a pořád tak vlastně hraju, mělo to vždy něco společného s fyzickou stránkou věci. Nejdřív zapojím tělo, pak řeším tu psychologickou stránku věci,“ uvedl Dafoe.

Jako herec je Dafoe znám spíše rolemi padouchů a tvrdých mužů. Sám tyto postavy rád hraje. „Hrát tvrďáka je taková dobrá fantazie. Nehraju rád slabé postavy a patetické postavy. Ale každý něco takového máme v sobě, ale mě to nepřitahuje. Většinou na tom musí být něco jiného, co mě přitahuje, když to má být slabá postava,“ řekl Dafoe.

S tvorbou italského básníka, romanopisce, režiséra a herce Piera Paola Pasoliniho, který byl zavražděn v roce 1975 a kterého Dafoe hraje ve filmu představeném na karlovarském festivalu, se Dafoe setkal při přípravě jiného filmu, kde ztvárnil hlavní roli, Posledního pokušení Krista režiséra Martina Scorseseho.

Do Karlových Varů v pátek přicestoval americký herec Willem Dafoe, který v...
Herec Willem Dafoe.

Film Poslední pokušení Krista z roku 1988 Willem Dafoe osobně v Karlových Varech uvede, a to v neděli večer v letním kině.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!