22. listopadu 2017 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Colours of Ostrava oznamují první hvězdu: úřadujícího krále reggae Ziggyho Marleyho

Ziggy Marley | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ziggy Marley | foto: Zach Weinberg

Osminásobný držitel Grammy a nejstarší syn legendy Boba Marleyho Ziggy Marley zahraje vůbec poprvé v České republice na festivalu Colours of Ostrava 2018. Ten proběhne od 18. do 21. července 2018 v unikátním industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic.

„O tuto velkou hudební osobnost, která je známá i svými rozsáhlými filantropickými aktivitami, jsme se snažili několik let. Jsem ráda, že její první tuzemský koncert klapl právě na příští Colours of Ostrava,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Podobně jako otec na sebe vzal Ziggy Marley úlohu šiřitele poselství lásky, pozitivních vibrací a míru. „Namísto chůze po vyšlapaném chodníku se ale vydal vlastní hudební cestou: jeho inovativní reggae s chytlavými melodiemi vstřebalo daleko víc rocku, funky, soulu a popu,“ doplňuje Holušová.

David Nesta Marley, nejstarší syn Boba a Rity Marleyových, získal svoji přezdívku z jamajského slangu, v němž slovo „ziggy“ znamená cigaretu marihuany, tedy joint. Po otcově smrti v roce 1981 založil se sourozenci skupinu The Melody Makers a v roce 2003 se vydal na sólovou dráhu.

Ziggy Marley je komplexním umělcem, v jeho katalogu najdeme album a ilustrovanou knihu pro děti, kuchařku, výrobu biopotravin i komiks Marijuanaman. Souběžně s hudbou jde Ziggyho filantropie: s manželkou založil nadaci URGE pomáhající chudým dětem na Jamajce či v Africe. Spolupracuje také s OSN a neziskovou hudebně vzdělávající organizací Little Kids Rock.

V hudbě se spoléhá především sám na sebe, v minulosti ale spolupracoval s dalšími hvězdami kalibru Paula Simona, Stinga, Dony Summer, Angelique Kidjo, Taj Mahala či The Chieftains, . Jeho hudba se objevila také v mnoha filmech a dokumentech. Za svoji tvorbu získal osm cen Grammy.

Kromě Ziggyho Marleyho do programu dalšího ročníku přibyly norská zpěvačka Aurora, která se po nadšeném přijetí před dvěma roky vrátí do areálu Dolních Vítkovic s novou deskou, a americká dream popová kapela Cigarettes After Sex.

Čtyřdenní vstupenky na Colours of Ostrava jsou již nyní k dostání v e-shopu na webových stránkách festivalu www.colours.cz a v síti Ticketpro. Více informací na www.colours.cz.

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz