2. prosince 2011 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Čtení pomáhá předalo Centru Paraple 410 000 korun

Čtení pomáhá předalo Centru Paraple 410 000 korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtení pomáhá předalo Centru Paraple 410 000 korun. |

Ruční kolo pro Danu, Lyže pro Veroniku, Trenažér pro Milana a Posilovna pro vozíčkáře – to jsou projekty zaštítěné Centrem Paraple, kterým děti zapojené do Čtení pomáhá vyčetly celkem 410 000 korun. Slavnostní předání se uskutečnilo přímo v Centru Paraple, za účasti ředitelky Aleny Kábrtové a Martina Romana, donátora Čtení pomáhá.

Projekt Čtení pomáhá byl spuštěn 8. dubna 2011. Od té doby se do něj zapojilo přes 70 tisíc mladých čtenářů, kteří rozdělili na charitativní účely téměř 7 miliónů korun. Čtyři sta tisíc korun určených na projekty zaštítěné Centrem Paraple bylo včera slavnostně předáno. Za obecně prospěšnou společnost je převzala Alena Kábrtová.

"V Centru Paraple se vedle přímé pomoci vozíčkářům snažíme o osvětu mezi lidmi, o podporu vzájemné solidarity. Lidé na vozíku mohou mnohé, stejně jako my ostatní. Potřebují k tomu ale vhodné podmínky, speciální pomůcky a hlavně potřebují naši pomoc. A Čtení pomáhá tuto osvětu dělá výborně. Navíc jsme díky němu mohli pořídit několik důležitých sportovních pomůcek, na které bychom nyní neměli peníze," řekla Alena Kábrtová.

Částku 100 tisíc korun vyčetli mladí čtenáři Daně, mamince dvou dětí, která si před dvěma lety při nehodě poškodila míchu. Od té doby nemůže chodit a pohybuje se na vozíku. Díky mladým čtenářům jí bude moci Centrum Paraple půjčovat speciálně upravené kolo, tzv. "handbike", které se pohání rukama. Dana tak může se svou rodinou i nadále podnikat výlety na kole.

Stejnou částku načetli mladí čtenáři pro čtyřiadvacetiletou Veroniku, která se octla na vozíku po autohavárii. Před úrazem byla hodně sportovně aktivní. Nyní díky Čtení pomáhá bude moci ve sportování pokračovat i přes svůj nešťastný osud. Od Centra Paraple si teď ona i další vozíčkáři mohou půjčovat speciální lyži pro vozíčkáře "dualski".

Dále se dětem podařilo věnovat částku 90 tisíc korun na stavební úpravy posilovny pro vozíčkáře a 120 tisíc korun na cyklistický trenažér pro Milana a další klienty Centra Paraple na vozíku.

Všechny sportovní pomůcky, které nyní mohou být díky mladým čtenářům nakoupeny, bude Centrum Paraple propůjčovat mnoha vozíčkářům. Radost z nich bude mít tedy daleko více lidí.

"Po úraze se mi úplně změnil život. Člověk přemýšlí nad tím, že už se nebude moci věnovat věcem, které měl rád. Před rokem jsem ale byl s Centrem Paraple lyžovat. Nikdy by mě nenapadlo, že to bude ještě kdy možné. Začal jsem vnímat nové možnosti. Dnes krom lyžování také jezdím na vodu. A to vše přesto, že jsem na vozíku. Kdybych splňoval věkovou hranici projektu Čtení pomáhá, sám bych se do něj rád zapojil. Je to originální způsob, jak přilákat děti ke čtení a zároveň pomoci těm, kteří to potřebují," řekl Jiří, který využívá pomoc Centra Paraple více než dva roky.