8. prosince 2011 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Da Vinciho supervýstava půjde do kin. I v Česku

Svatý Jeroným. Jeden z Da Vinciho obrazů vystavených v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatý Jeroným. Jeden z Da Vinciho obrazů vystavených v Londýně. | foto: ČTK/PR

NEW YORK/PRAHA Film nazvaný Leonardo Live v kvalitě HD míří do kin. Snímek bude záznamem vyprodané londýnské výstavy Leonardo da Vinci: malíř na milánském dvoře.

Diváci tak dostanou možnost prohlédnout si da Vinciho dílo, které vzhledem k vzácnosti a křehkosti nemůže být vysláno na putovní výstavu světem. Od 16. února až do konce měsíce se bude film promítat od USA po Nový Zéland a nemine ani Českou republiku.

Londýnská výstava láká davy a na černém trhu se ceny lístků vyšplhaly do rekordních výšek. Autoři výstavu prezentují jako zatím největší prezentaci dochovaných da Vinciho obrazů, mezi nimiž nechybí unikátní Christ as Salvator Mundi (Kristus jako spasitel světa), zachycující Krista se skleněnou zeměkoulí v dlani.

Filmová procházka spolu s komentářem k exponátům potrvá 100 minut. Průvodci budou historik Tim Marlow a moderátorka Mariella Frostrupová. Snímek produkční společnosti PhilGrabskyFilms.com je nejčerstvějším příspěvkem přenosu nejkvalitnější kulturní události na filmové plátno. Podobně zaznamenaly některá svá představení instituce jako Metropolitní opera, britské Národní divadlo a Královská opera.

ČTK