17. srpna 2010 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Divadlo Archa otevře sezonu projektem skupiny Tiger Lillies

The Tiger Lillies (Divadlo Archa, Praha, 20/09/2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Tiger Lillies (Divadlo Archa, Praha, 20/09/2009) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Pražské Divadlo Archa otevře podzimní sezonu premiérou s názvem Zde jsem člověkem! Here I am Human! Projekt, který vznikl ze spolupráce britské kapely The Tiger Lillies, režiséra Jiřího Havelky a irského dramatika Jocelyna Clarka, bude mít premiéru 19. září. Oznámila to mluvčí této scény Pavlína Svatoňová.

"Představení označované za hudební moralitu se u nás poprvé (v předpremiérách) objeví 17. a 18. září, po premiéře budou následovat tři reprízy," uvedla Svatoňová. Připomněla, že tvorba britské hudební skupiny The Tiger Lillies stojí na pokraji kabaretu, brechtovských songů, punku a soudobé hudby. Světovou proslulost trojici přinesly koncerty i divadelní projekty, jako například "junk opera" Shockheaded Peter oceněná britskou cenou Laurence Oliviera, či představení Circa s kanadským tanečním souborem Holy Body Tattoo.

"Písně The Tiger Lillies jsou, kromě černého humoru a vulgarismů, plné prapodivných postav a životních osudů lidí na pokraji společnosti. Hlas zpěváka a skladatele všech písní Martyna Jacquese osciluje od hrubého pouťového zpěvu po operní falzet s kastrátskou technikou," dodala mluvčí.

Nové písně, středověký román
Pražská Archa se v posledních letech stala pro Tiger Lillies domovskou scénou. I proto její ředitel Ondřej Hrab po sérii každoročních koncertů kapelu oslovil s nabídkou vytvořit pro Archu autorské hudební představení.

The Tiger Lillies (Divadlo Archa, Praha, 20/09/2009)

"Tiger Lillies nabídku přijali a vytvořili sérii nových písní, které se tematicky opírají o středověký román Françoise Rabelaise nazvaný Gargantua a Pantagruel. Texty písní charakterizuje svérázná logika zvrácenosti, světa naruby, neustálá oscilace mezi společností nahoře a dole a zdůrazňování různých projevů tělesnosti," uvedl Hrab.

Irský dramatik Jocelyn Clarke, který v minulosti spolupracoval například s americkou režisérkou Anne Bogartovou, postavil proti explicitním textům skupiny myšlenku etikety a pravidel společenského chování. Ty se na rozdíl od gargantuovského světa snaží potlačit projevy tělesnosti a emocí.

Představení s titulky
Režie projektu Zde jsem člověkem! Here I am Human! se ujal Jiří Havelka, pod jehož vedením vznikala inscenace jako otevřený proces. Konečná podoba scénáře, divadelních akcí a obrazů vzešla z tvůrčí spolupráce performerů s režisérem, dramatikem, scénografem a autorem hudby. Na jevišti se objeví i Jiří Zeman Sönmez v roli moderátora (člen skupiny Krepsko, v Arše účinkoval v představení Exit 89), herečka Zuzana Stavná (v Arše účinkovala v představeních Plačky, Exit 89 a Odcházení) a tanečník Jiří Bartovanec, který je dlouholetým členem berlínského tanečního souboru Sashy Waltzové.

Představení se bude hrát v anglickém a českém jazyce. Titulky s překladem jsou součástí scénografického řešení.

Jocelyn Clarke vyučuje scenáristiku na Národní filmové škole v Dublinu, je lektorem Sundance Theatre Lab v Utahu. Vyučuje dramaturgii a divadelní kritiku v Centru Samuela Becketta na Trinity College v Dublinu, na Dartington College of Arts a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Režisér Jiří Havelka je nositelem Ceny Alfreda Radoka v kategorii Talent roku 2007, je členem uměleckého sdružení Vosto5. Jeho inscenace Člověče, zkus to! (DAMU), Drama v kostce (Studio Ypsilon) a Černá díra (Dejvické divadlo) získaly řadu cen. Pro Archu vytvořil v roce 2008 hudební inscenaci Exit 89 - Tragická opereta. Skupina The Tiger Lillies - Martyn Jacques (autor písní, zpěv, piano, akordeon), Adrian Huge (bicí, perkuse, hračky) a Adrian Stout (baskytara, pila, zpěv) vznikla v roce 1989 v Londýně. Její diskografie obsahuje 26 alb.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz