10. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dokument 5 pravidel: Zahrajte si na totalitu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Jak to chodí v diktatuře. Účastníci dostanou přidělené role – například kulturní referentku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak to chodí v diktatuře. Účastníci dostanou přidělené role – například kulturní referentku. | foto: BIOART

Zážitky desítek lidí, kteří si v opuštěném rekreačním areálu hrají na totalitní Systém, zprostředkovává dokumentární film Vavřince Menšla 5 pravidel. Ukazuje, že to, co začíná jako hra, se pro účastníka může stát nepříjemně reálným, účastník může skončit před „lidovým soudem“, ani neví jak.

Koncept takzvaného larpu (z anglického Live Action Role Play) začal do české reality pronikat v devadesátých letech. Stalo se tak v souvislosti s víkendovými hrami s příběhem, vázanými na tehdejší boom fantasy knížek J. R. R. Tolkiena. Od skotačení v kostýmech elfů a trpaslíků z fiktivní Středozemě je ovšem dost daleko k larpu nazvanému Projekt Systém, který organizuje od roku 2008 brněnské občanské sdružení Court of Moravia jako hru na totalitu.

Jako každý larp, ani Projekt Systém nemá publikum, jen aktéry rozvíjející pod nenápadným dohledem organizátorů vybrané role. V celovečerním dokumentu 5 pravidel, který právě přichází do kin, ovšem debutující Vavřinec Menšl umožňuje divákům nahlédnout do zákulisí dnes už legendárního projektu, sledovat jeho klíčové momenty a poznat některé organizátory i hráče – a také vnímat, jakým způsobem svůj zážitek ze hry později reflektují. Zkušenost z Projektu Systém prý posléze může změnit i reálný život některých účastníků.

Nepříjemná "zábava"

O Systému se živě diskutuje na sociálních sítích a zaujal i tištěná média. V českém prostředí totiž představuje stále ještě unikum díky složitosti a rozsahu příprav i kvůli kontroverznímu zážitku. Padesát dobrovolníků nejrůznějšího věku, názorů i povolání si totiž zaplatí za zjevně nepříjemnou „zábavu“: vyzkouší si, jakým způsobem a jak rychle se podvolí totalitnímu systému. Přestože organizátoři dozírají i na to, aby vypjaté situace nevyústily do otevřeně agresivního jednání, hra je psychicky dost náročná.

Každý hráč v larpu Systém ztvárňuje předepsanou roli, kterou si sám vybral a jejíž minulost a základní charakteristiky zná. Nemá však stanovené žádné konkrétní repliky ani vzorce chování: rozhodování a jednání je jeho vlastní.

5 pravidel

ČR 2013
Režie: Vavřinec Menšl
Premiéra 28. 3. 2013

Dojem izolace od reality umocňuje prostředí fiktivní vesničky nazvané Hranice: jde o opuštěný areál rekreačního střediska v Zubří u Nového Města na Moravě.

Modelové společenství tvoří tři skupiny – studenti, občané a pomocní pracovníci, totiž imigranti čekající na začlenění do společnosti. Ti jsou podřízeni titulním pěti pravidlům Systému, jež zní povědomě všem, kteří kdysi ve frontě na banány žmoulali v kapse samizdatového Orwella: vyzývají totiž občana k tomu, aby byl poslušný a šťastný. Pokud to dokáže, ztratí sice svobodu, ale nemusí už přemýšlet a rozhodovat se – což představuje bezpečí a jistotu, udržující v chodu každou totalitu, ať je komunistická, fašistická či korporátní...

Až k lidovému soudu

Larp je ovšem založen na chování společenství poté, co jsou zmíněná pravidla porušena. Hladký chod nabubřelých oslav Dne rovnosti tak nabourají studenti, kteří z legrace zneužili vesnický rozhlas, i odhalení tajného, zakázaného milostného vztahu studenta Romana a pomocné pracovnice Julie. Obyvatelé Systému se tak rázem ocitají ve víru výslechů, výhrůžek, manipulací ponoukajících k udavačství – a nakonec se stávají účastníky lidového soudu s provinilci. V rámci larpu tak poznávají třeba i to, že pasivita je vlastně přitakáním totalitnímu režimu...

Menšlův film se opírá o atraktivní téma, nejde v něm ovšem jen o letní víkendovou hru, v níž skupina převážně mladých lidí osahá stav, v němž jejich prarodiče a rodiče strávili podstatnou část svého života. 5 pravidel dnes připomíná i fakt, že otázka ochrany demokracie se u nás dostává znovu na pořad dne – a pokud na ni nebude hledat odpověď každý sám za sebe, ocitá se v přímém ohrožení i náš vlastní, svobodný Systém.

Alena Prokopová, filmová publicistka
  • 14Diskuse

Najdete na Lidovky.cz