16. listopadu 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dosud nepublikované dopisy Heinricha Himmlera vydala jeho praneteř

Katrin Himmlerová, Michael Wildt: Heinrich Himmler. Soukromá korespondence... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katrin Himmlerová, Michael Wildt: Heinrich Himmler. Soukromá korespondence... | foto: Reprofoto

S podtitulem Soukromá korespondence masového vraha 1927 - 1945 vychází česky kniha, kterou sestavila Himmlerova praneteř Katrin Himmlerová spolu s historikem Michaelem Wildtem. Publikace přináší ukázky z nedávno objevené korespondence pravé ruky Adolfa Hitlera - Heinricha Himmlera a jeho ženy, doplněné záznamy z Himmlerova kakapesního kalendáře a z deníků jeho ženy a dcery.

Zdánlivě nevinné dopisy mají podle autorů knihy výjimečnou historickou hodnotu a dávají nahlédnout do soukromého života druhého muže třetí říše. Projevuje se v nich neochvějné přesvědčení jednoho německého manželského páru, jenž si o sobě myslí, že se podílí na „veliké době“, a není schopen poznat, že se jedná o veliké zločiny. Dopisy ukazují Heinricha Himmlera jako manžela a otce rodiny i jako přesvědčeného antisemitu a aktivního nacistu.

Katrin Himmlerová, Michael Wildt: Heinrich Himmler. Soukromá korespondence...

Katrin Himmlerová, Michael Wildt: Heinrich Himmler. Soukromá korespondence masového vraha 1927 - 1945

Heinrich Himmler a Marga Siegrothová se seznámili v roce 1927. Shodovali se v antisemitismu (“židovská pakáž”) i ve snu o životě na venkově. Himmler, který je jako funkcionář NSDAP často na cestách se svým “šéfem”, radí sví milované na dálku, jak zavařovat bez, Marga zase svému choti hrdě oznamuje, že jejich dům je místem setkávání všech nacionálních socialistů. Himmler se po roce 1933 stane nejmocnějším mužem po Hitlerovi, a zatímco jako říšský vedoucí SS a velitel německé policie organizuje Konečné řešení německé otázky, blahopřeje své ženušce k Svátku matek. Marga zatím jako vysoká představitelka Německého červeného kříže cestuje po okupovaném Polsku. Nevinnost těchto dopisů je pouze zdánlivá, za maloměšťáckou fasádou cítíme násilí a nedostatek empatie, kterými se vyznačoval I soukromý život Himmlerových.

Katrin Himmlerová (1967) je politoložka a žije v Berlíně. V roce 2005 vydala knihu Bratři Himmlerové. Příběh německé rodiny (česky 2008). Heinrich Himmler byl její prastrýc.

Michael Wildt (1954) vede katedru německých dějin 20. století na berlínské Humboldtově univerzitě. Jeho studie Generation des Unbedingten (2002) je považována za klíčové dílo k pochopení nacionálního socialismu.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!