Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dutka: Napsané se stalo pravdou

Edgar Dutka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edgar Dutka | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Edgar Dutka se stal letošním laureátem Státní ceny za literaturu. Oceněna byla jeho druhá prozaická kniha Slečno, ras přichází.

LN Těší vás udělení Státní ceny za literaturu?
Když se řekne Státní cena, tak nám starším okamžitě vytane přídomek "... Klementa Gottwalda". Ale když mně oznámili, že jsem nominován já a za svou druhou knížku, bylo mi jasné, že bolševik skutečně padl a moje radost už z té nominace byla dvojnásobná.

LN Četl jste další nominované knihy?
Ajvazův román Prázdné ulice jsem si teprve koupil, kdežto jeho knížku Druhé město jsem četl velmi pozorně, protože před několika lety jeden náš student tu knížku adaptoval pro film. Básnickou sbírku D. Ž. Bora Klonování času neznám, ale taky se do ní podívám. Myslím, že tu cenu mohl dostat kdokoliv z nás.

LN První knihu Uútulku 5 jste napsal v roce 1963, vyšla však až o čtyřicet let později. V tomtéž roce debutoval třeba Hrabal, Fuks - bylo by zajímavé sledovat, jak by vaše kniha uspěla v tomto kontextu.
Zajímavé by také bylo, co by bylo se mnou, kdyby kniha tehdy vyšla... možná bych dnes byl autorem dvaceti zmršených knih. Když mi začali říkat: tohle je špatně, tamto se nesmí, toto ven, pochopil jsem tenkrát, že pro mne sen o spisování skončil.

LN Přitom tato léta dnes vnímáme jako dobu značného uvolnění, vycházelo mnoho dobrých knih.
Ano, i kritických, ale většinou od autorů, kteří byli v KSČ. Kdežto autor, jehož matka utekla z basy jako politický vězeň, zůstal pro ně i nadále třídním nepřítelem nebo aspoň podezřelým živlem. Já jsem to tak neviděl, ale oni sami mně to připomněli.

Edgar Dutka
Část dětství strávil se sestrou v dětském domově, neboť jeho matka byla zatčena za převádění přes hranice. Později uprchla z vězení i za hranice do Rakouska a rok se marně pokoušela vyreklamovat své děti z Československa, poté odjela do Austrálie. Tam autor pobýval v letech 1968 - 1969. Poté absolvoval (1971) na Katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU, kde dnes vyučuje. Od roku 1974 pracoval ve Studiu Jiřího Trnky a studiu Bratři v triku. Knižně debutoval povídkovým souborem U útulku 5 (2003), poté publikoval román Slečno, ras přichází (2004), oba tituly vydalo nakladatelství Prostor.
LN Vaše knihy jsou do značné míry autobiografické, jak moc zpětně litujete toho, že se soukromé stalo veřejným?
Moje psaní je jistým způsobem sebedestrukce - po napsané knize zůstává v člověku velká díra, rozdal svůj sen. Nápad na román Slečno, ras přichází pochází už z roku 1969, pořád ve mně byla Austrálie a - najednou prázdno. Mé knihy však nejsou beletrizovanou autobiografií (ta druhá už vůbec ne), to by mě mrzelo, kdyby byly takto přijímány - je to totiž přesně naopak: pravdou se stalo to, co jsem napsal. Ale vůbec toho nelituji. Mám radost, že se mně to povedlo a už to zůstane věcí veřejnou.

LN Proč je váš román Slečno, ras přichází vyprávěn z pohledu feny?
Abych v tom zmateném proudu vědomí umírající psice mohl říct ledacos, co by prošlo Thomasu Mannovi, ale neprošlo mně.

LN Jaká bude vaše další kniha?
Bude se jmenovat Plot a bude o chlapovi, který se vrátil z těžké basy a vlastně v ní do smrti zůstal. Jestliže jsem to tímto zakřikl, bude se jmenovat jinak a bude o něčem jiném.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...