29. března 2017 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dylan konečně převezme Nobelovu medaili a milionovou odměnu. Musí ale pronést projev

Bob Dylan v roce 2015 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bob Dylan v roce 2015 | foto: Reprofoto

STOCKHOLM Americký hudebník Bob Dylan o víkendu převezme ve švédské metropoli Stockholmu Nobelovu medaili a diplom, které mu jako držiteli Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016 patří. Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen a ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Písničkář pouze sepsal řeč, která byla na ceremoniálu přečtena.

Americký hudebník Bob Dylan o víkendu převezme ve švédské metropoli Stockholmu Nobelovu medaili a diplom, které mu jako držiteli Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016 patří. Podle agentury AFP to dnes uvedla stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová. Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen a ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Písničkář pouze sepsal děkovnou řeč, která byla na ceremoniálu přečtena.

„Švédská akademie a Bob Dylan se dohodli na setkání o tomto víkendu“ ve Stockholmu, kde americký zpěvák bude koncertovat, napsala Daniusová na svém blogu. „Bude to soukromá schůzka, bez přítomnosti médií,“ dodala.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který prestižní Nobelovu cenu dostal. Švédská akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

Bob Dylan v roce 1966
Bob Dylan

Akademie se setkala s rozporuplnými reakcemi na toto své rozhodnutí. Zatímco někteří nevšední výběr hudebníka uvítali, jiným připadal absurdní. Dylan cenu sice přijal, ale následně s omluvou oznámil, že se slavnostního předávaní 10. prosince nezúčastní, protože mu to nedovolují jiné závazky.

Dylan musí do 10. června ještě pronést tradiční projev laureáta, aby dostal osm milionů švédských korun (22,6 milionu korun), které jsou odměnou pro každého z oceněných. Projev může mít libovolnou formu; může se jednat o krátkou přednášku, autorské čtení nebo i píseň, uvedl server The Local.

V posledních dnech švédský tisk spekuloval, že by Dylan mohl projev přednést u příležitosti svých dvou koncertů plánovaných ve Stockholmu na sobotu a neděli (1. a 2. dubna). Pak má písničkář koncertovat ještě 9. dubna v jihošvédském Lundu.

Tajemnice Švédské akademie Daniusová ale podle agentury AP dnes uvedla, že Dylan v příštích dnech ve Švédsku Nobelovu řeč nepřednese. Později však pošle nahrávku s projevem, dodala Daniusová.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.