Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

EXKLUZIVNĚ Král popu je mrtev. Nemá následníka

Michael Jackson. V roce 1988 během vystoupení v Sydney. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson. V roce 1988 během vystoupení v Sydney. | foto: APČTK

PRAHA NEKROLOG 25. června zemřel ve svém domě v Los Angeles americký zpěvák Michael Jackson. Ve 12:21 místního času zavolal jeden z jeho zaměstnanců tísňovou linku 911. Přivolaní zdravotníci se jej pokoušeli oživit, ale marně. V padesáti tak odešel symbol popu 80. let a opulentního životního stylu superhvězd.

„Fanoušci jsou překvapeni, že zemřel na normální infarkt a ne na elektrickou ránu při nacvičování bláznivého pohádkového muzikálu s partou mladých žiraf,“ konstatuje sardonicky zpravodajský web The Daily Mash. „Zaživa byl největší ze všech, po smrti je to jen normální tělo,“ vyhrkl reportér stanice Fox News poté, co se objevily záběry z helikoptéry snímající převoz Jacksonových ostatků. Fanoušci se srotilií u nemocnice, kde byl definitivně prohlášen za mrtvého, i u domu, kde prožil své podle všeho vlemi nešťastné dětství (v rozhovorech opakovaně zmiňoval zážitky s krutým otcem). Milovníci jeho hudby si pouhé hodiny po oznámení smrti dokázali sehnat kostýmy, jimiž jeho památku po svém uctívají, a tančí své verze jeho legendárního tance moonwalk kolem míst, která jsou s životem hvězdy spojena. Takovéhle furore svět vidí jen občas.

Došlo i ke kuriozním lapsům: na hollywoodském chodníku slávy byla v době jeho smrti Jacksonova hvězda zakryta kvůli chystané premiéře filmu Brüno, a příznivci tak omylem nosili květiny ke hvězdě úplně jiného Jacksona, amerického moderátora, který by se takového zájmu asi nenadál.

SMRT NA INTERNETU
O válce v Iráku se hovořilo jako o první válce v přímém přenosu, četná prvenství stran mediálního pokrytí měl i náraz letadel do newyorských dvojčat. Smrt Michaela Jacksona se zapíše do dějin i kvůli bleskovým reakcím na internetu, zejména sociálních sítích. V době, kdy měl zprávy o smrti jediný server (bulvární web www.tmz.com), letěla zpráva už po sítích twitter a facebook. „Jackson je mrtvý, ach ne!“ – „Píše se jen o tom, že má infarkt, ty blbče!“, psaly si statisíce či miliony vzájemně neznámých uživatelů. Během několika hodin byl internet zaplaven reakcemi dalších hudebníků – ne přes tisková prohlášení, ale z jejich mobilních telefonů, kterými přispívají právě na twitter. Slovy často nehledanými (viz box na konci článku) tak reagovali kolegové na událost daleko rychleji, než bylo ještě nedávno představitelné. Facebook zase zaplavily odkazy na videa s komentáři jako „tenhle klip byl moje dětství“ nebo „nejlepší video všech dob!“.

SYMBOL 80. LET
Michael Jackson zůstane symbolem 80. let. Jakkoli jeho kariéra začala mnohem dříve, statut hvězdy získal až alby a videoklipy v osmé dekádě minulého století . Desky Thriller (1982) a Bad (1987) patří mezi vůbec největší milníky pop music, a to nejen prodejností. Spojení černé hudby a bílého popu - s vydatnou pomocí producenta Quincyho Jonese, prvního černého držitele Grammy za nejlepší píseň - dobylo svět. Thriller si koupilo 104 milionů lidí. „Neprodával se pak už jako deska, hračka nebo vstupenka na akci, ale prostě jako běžná potřeba do domácnosti,“ tvrdí o albu americký novinář John Randall Taraborrelli, autor Jacksonovy biografie Michael Jackson - The Magic and the Madness.


Michael Jackson prožil a vytěžil zajímavou symbiózu se stanicí MTV. Je považován za prvního, kdo učinil z videoklipů nástroj propagace – MTV jeho nezvyklá, opulentní a drahá videa v 80. letech hrála pořád, a jak jeho sláva rostla, pomáhal zase on zviditelňovat MTV a udělat z ní jednoho z nejdůležitějších mediálních hráčů na hudebním poli.

Jeho největším trhákem byla právě deska Thriller. Zpočátku to tak ani nevypadalo – první singl The Girl Is Mine se moc dobře neumístil a panovaly obavy, že album nebude slavit úspěch. Následoval ale chytlavý hit Billie Jean a bylo vyhráno. Úspěch upevnil ještě další singl Beat it, kde na kytaru hostovala metalová hvězda Eddie Van Halen.

POSLECHNĚTE SI: Album Thriller změnilo dějiny hudby

Už před Jacksonem samozřejmě existovala spousta hudebních hvězd, ale jeho kariéra neměla precedens. Stamiliony prodaných desek, oddaní fanoušci, obrovská turné tu v takovém rozsahu ještě nebyla. Mediální zájem povzbuzovaly Michaelovy hvězdné manýry a výstřednosti všeho druhu – údajné používání kyslíkového stanu, ve kterém měl spát později sám popřel, ale bylo toho daleko víc. Plastické operace nosu, kterým se podroboval už od 70. let (zpočátku ale kvůli úrazu při tanci), byly oblíbeným terčem drbů a vtipů, jeho používání nesmyslných roušek lákalo k parodování. Michael Jackson podstupoval i další plastiky (nechal si třeba udělat umělý důlek v bradě), mediální zájem budila i jeho stále světlejší pleť – dodnes se uspokojivě nevysvětlilo, zda se bělil schválně, aby byl přitažlivější pro bílé publikum (podobně jako kvůli prodejnosti se v počítači zesvětluje pleť černých hereček a zpěvaček na obálkách časopisů), nebo zda šlo o vedlejší účinky léků na kožní nemoci, jimiž trpěl.

Kožní choroby mu ovšem přivály i nevěstu. K podivu všech, zejména těch, kdo byli přesvědčeni, že je pederastem, si po rozpadlém manželství s dcerou Elivise Presleyho Lisou Marií, považovaném jen za marketingový tah, vzal zdravotní sestru Deborah Jeanne Rowe, která se mu léta starala právě o kůži. Možná z lásky. Údajně se na ni emocionálně upnul poté, co byla ochotna ho podporovat v době nenávistných útoků pro jeho nestandardní hrátky s mladými chlapci. Ještě větší údiv vzbudilo, když Deborah do médií prohlásila, že vedou pěkný sexuální život, a povila mu dvě děti Michaela Josepha Jacksona ml. a dceru Paris Michael Katherine Jackson. I toto manželství skončilo – a po těchto dvou pokusech z 90. let se Michael už znovu neženil, ačkoli si roku 2002 opatřil ještě jedno dítě, Prince Michaela Jacksona II – jeho matka ale zůstala v utajení.

MICHAEL V PRAZE
90. léta byla dobou jeho největších průšvihů a četných soudních pří kvůli jeho údajnému zneužívání dětí (nebyl nikdy odsouzen, ale šrám na kariéře zůstal). Změnil se ale i celý hudební byznys a poptávka začala pomalu klesat. Ještě bylo ale dost času na extravagance. Roku 1996 vyjel Michael Jackson na turné k albu HIStory (částečně výběru hitů, částečně nových skladeb) a tehdy ho poprvé a naposled zažili i čestí fanoušci. Byla to až nemravně bombastická akce. Zaměstnanci jeho vydavatelské firmy Sony Music ještě léta poté vzpomínali, jak pomáhali vztyčovat Jacksonovu sochu v nadživotní velikosti. Show na Letné se špatně zvoleným předskokanem DJ Bobem zastavila dopravu a uspokojila domácí fans. Procházka Prahou, nákup v hračkářství (hračky pak osobně rozdal v dětském domově na Zbraslavi) a setkání s Václavem Havlem patřilo k očekávaným bodům programu jeho pražského pobytu. Zlatý kostým a roušky také, stejně jako samotná show, na níž zazněly jeho hity Black or White, Beat It, Earth sSng a další.

O nový materiál už nikdy ale velký zájem nebyl. Jacksonova posledního alba Invincible z roku 2001 se prodalo na celém světě osm milionů – což je na jeho poměry žalostně málo. Nepomohly ani speciální koncerty ke 30. výročí startu jeho hvězdné sólové kariéry v Madison Square Garden, kde hostovali mj. Whitney Houston a Usher. Stačilo to na první příčku hitparády, ale ne na návrat k předchozímu stavu. „Holly Valance nebo Delta Goodrem by z takového prodeje měly druhé Vánoce, ale u Jacksona je to považováno za neúspěch. Je to nefér? Jistěže,“ konstatoval Bernard Zuel z deníku The Sydney Morning Herald.

 Nepochybně to cítil i Jackson, který nadto nadále bojoval s podlomeným zdravím – jeho několik souběžných nemocí plus oficiálně nepotvrzená anorexie a další psychické problémy ani punc pederasta mu jistě na espritu nepřidaly. Přesto se nevzdával. Nadále mával na své fanoušky z hotelových balkonů (zadělal si ale na další trable, když jednou mával svým třetím dítětem a svět obletěly spekulace, že mu skoro vypadlo). Omlouval se za některé své lapsy a vděčně přjímal podporu svých mocných příznivců – herečka Elizabeth Taylor, autorka přezdávky Král popu, ho v televizi plamenně hájila, tvrdivši, že rozhodně nemá žádné sexuální styky s dětmi. Jeden z psychiatrů, kteří ho zkoumali, došel k závěru, že Jackson není ve skutečnosti dospělým mužem zneužívajícím děti, ale sám je malým dítětem, které si prostě hraje.

Žádné další album už Michael Jackson nevydal, nejnovější položkou v jeho diskografii tak zůstávají reedice Thrilleru po 25 letech a kompilace hitů King of Pop. Na letošek ale plánoval sérii comebackových koncertů. Měly se uskutečnit už v červenci – nízkorozpočtové aerolinie ve chvíli, kdy byl po smrti, ještě rozesílaly zpravodaj s nabídkou levných zájezdů na jeho londýnskou show. Koncerty měly proběhnout o něco dříve, ale jejich odklad na červenec nikdo nechápal jako tak zásadní – objevili se sice lidé tvrdící, že na koncerty zdravotně nemá, ale Jackson ještě večer před infarktem zkoušel na show, jakkoli byl prý unavený. Jeho smrt byla náhlá a načekaná.

S Jacksonem odešla podle všeho i jedna celá éra. Bombastická 80. léta se svým kultem hvězd a superdrahými klipy se už opakovat nebudou. Změny v hudebním byznysu i v technologiích výroby hudby a videa jsou takové, že už možná žádná další hvězda takového formátu nepovstane. Král popu je mrtev – a konec. Zbývá jen rychle a cynicky vydat pořádně drahé kompilace a případně prodat své staré desky – na ebayi je na prodej vinylová verze Thrilleru za 4500dolarů...

Řekli o něm

Vždycky jsem ho obdivovala. Svět ztratil jednoho ze svých velikánů.
Madonna
Ztratili jsme génia a velvyslance nejen popu, ale hudby vůbec .
Justin Timberlake
Byl nejlepší z nejlepších. Jeho hudba činila svět hezčím.
Coldplay
Nahrávání s ním byl jeden z nejlepších momentů mé kariéry.
Eddie van Halen
Měl všechno – talent, grácii, profesionalitu a odhodlání.
Quincy Jones
Měl složitý život a přes své nadání zůstává tragickou postavou.
John Landis, režisér jeho klipů.
Překlenul propast mezi rhythm and blues a popem.
Tommy Mottola, jeho bývalý vydavatel
Odpočívej v pokoji, Neporazitelný.
DJ Erol Alkan
Byl pro mě tím, čím pro předchozí generaci Elvis.
DJ Chris Moyles

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!