Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Byla otevřena expozice věnovaná parašutistovi Kubišovi, přijel i veterán Klemeš

V rodném domě parašutisty Jana Kubiše byla za přítomnosti posledního žijícího... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rodném domě parašutisty Jana Kubiše byla za přítomnosti posledního žijícího... | foto: ČTK

DOLNÍ VILÉMOVICE (TŘEBÍČSKO) Za účasti jednoho z posledních žijících parašutistů českého válečného odboje Jaroslava Klemeše byla v sobotu otevřena stálá expozice Jana Kubiše. Pocta jednomu z nejvýznamnějších odbojářů vznikla v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku.

Expozice je v rodném domě parašutisty Kubiše, který v květnu 1942 společně s Jozefem Gabčíkem provedl atentát na protektora Reinharda Heydricha. Sobotní akci v Dolních Vilémovicích sledovaly stovky lidí.

„Jsem mile potěšen tím, že má veřejnost o podobné věci takový zájem,“ řekl třiadevadesátiletý Klemeš. Expozice nabízí řadu předmětů z Kubišova života. Nechybí typy zbraní, se kterými se ve Velké Británie připravoval na atentát. „S takovými jsem cvičil i já,“ zavzpomínal Klemeš. Ten seskočil jako odbojář do protektorátu na začátku roku 1945.

Parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík
Expozice v rodném domě Jana Kubiše

Nová výstava nabízí části vojenského stejnokroje, dosud nepublikované fotografie a textové materiály. Expozici připravil kurátor sbírek Vojenského historického ústavu Praha Zdeněk Špitálník. Její větší část pochází z dřívější provizorní výstavy, doplnila ji řada dalších předmětů.

Celá instalace sleduje Kubišův život od dětství prožitého v Dolních Vilémovicích až po jeho konec v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. „Zároveň ale zmiňuje i to, jak bylo jeho jméno vnímáno v průběhu desetiletí,“ dodal Špitálník.

Vzpomínka na vraždy nacistů

V domku s popisným číslem 79 v Dolních Vilémovicích se Jan Kubiš narodil 24. června 1913. V červnu 2013 byl jeho rodný dům po rekonstrukci představen veřejnosti. Datum otevření muzea 24. října nebylo podle Andreje Halady z tiskového oddělení Vojenského historického ústavu v Praze vybráno náhodně. Právě toho dne roku 1942 nacisté v koncentračním táboře Mauthausen popravili spolupracovníky československých parašutistů a vyvraždili i celou Kubišovu rodinu.

Vedle Vojenského historického ústavu a ministerstva obrany se na obnově domu a vzniku expozice významně podílely Dolní Vilémovice. Nevyužívaný a chátrající objekt Kubišova rodného domu získala obec od soukromého vlastníka. Rekonstrukce začala koncem roku 2012. Náklady podle starostky Jitky Boučkové dosáhly asi 3,5 milionu korun. Ve veřejných sbírkách se shromáždilo kolem tří milionů korun. Přispěly obec, Kraj Vysočina, výsadkářské kluby a sponzoři.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Ústavní soud v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Ústavní soud v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Ústavní soud v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!