24. února 2014 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival Febiofest zahájí snímky Jarmusche a Wajdy

Oficiální polský plakát k filmu Walesa: člověk naděje  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiální polský plakát k filmu Walesa: člověk naděje | foto: Reprofoto

Dva snímky klasiků americké a evropské kinematografie Jima Jarmusche a Andrzeje Wajdy zahájí 20. března v multikině Cinestar Anděl Mezinárodní filmový festival Praha Febiofest. 21. ročník potrvá do 28. března, výběr z programu pak uvede do 17. dubna při regionálních ozvěnách v tuctu měst.

Jarmuschův snímek Přežili jen milenci je retroromancí o tom, že upíři jsou taky jenom lidi. Wajda natočil pod názvem Walesa, člověk naděje životní příběh prvního polského demokratického prezidenta, symbolu pádu komunismu v Polsku. Do Prahy s ním přijede představitel hlavní role Robert Więckiewicz. Publikum Febiofestu zaujal hlavní rolí ve filmu Agnieszky Hollandové V temnotě, který zakončil ročník 2012.

Film Walesa: člověk naděje ukazuje i osobní život polské politické legendy

Film Walesa: člověk naděje ukazuje i osobní život polské politické legendy

Přijede také Sylvian Chomet a Isaach de Bankolé

Dalšími ohlášenými hosty budou francouzský režisér a animátor Sylvain Chomet, v Česku známý díky svému vtipnému a nápaditě animovanému filmu Trio z Belleville z roku 2003, a Jarmuschův oblíbenec Isaach de Bankolé. Ten se stane letošním držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii. Bankolé pochází z afrického Pobřeží slonoviny, průlom zaznamenal s filmem Čokoláda francouzské režisérky Claire Denisové. Objevil se i v bondovce Casino Royale a filmu Skafandr a motýl. Přijede i slovenská modelka Barbora Bobuľová, která účinkuje v italských filmech.

ČTĚTE TAKÉ

Podle Štefana Uhríka, který s Hanou Cielovou bdí nad programem přehlídky, se tu opět objeví i norský herec s Downovým syndromem Svein André Hofs Myhre, hlavní představitel vtipné žánrové hříčky Detektiv Down. "Doprovodí režiséra Barda Breiena, aby společně s českými koproducenty ze společnosti Evolution Films uvedli film v české premiéře," uvedl.

Z filmu Jima Jarmusche Přežili jen milenci, který bude uveden na Febiofestu

Z filmu Jima Jarmusche Přežili jen milenci, který bude uveden na Febiofestu

Přijede i Kaurismäkiho herecká múza Kati Outinenová, která se objevila ve filmu Viktora Tauše Klauni a byla nominována na Českého lva. Přiveze novinku Láska, soudruhu!, kterou představí v sekci Zvláštní uvedení. V ní se objeví pět filmů, které vznikly jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Už se zmíněným Detektivem Downem půjde o režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé, film oceněný diváckou cenou na Berlinale.

"Hlavní 33členná porota Febiofestu, udělující Grand Prix, je otevřená komukoli, lidem všeho druhu vzdělání, sociálního zázemí, profese i zájmů. Přihlášky přijímáme už jen do 28. února. Jejím předsedou bude oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk," připomněl Fenič.

Organizátoři i letos počítají s doprovodným hudebním festivalem v garážích multikina, přístupným jako vždy zdarma.

Podle Feniče je letošní ročník finančně zajištěn. "I když ještě v lednu jsme neměli uzavřené zásadnější smlouvy, nakonec se povedlo peníze získat. Generálního partnera však stále festival nemá," řekl. Předprodej vstupenek začne 12. března.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!