17. září 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Film o lesbách na Oscary nesmí. Jeho režisérka se kvůli tomu soudí s vládou

Dvě dívky a zakázaná láska. Snímek Rafiki (2018). Režie: Wanuri Kahiu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě dívky a zakázaná láska. Snímek Rafiki (2018). Režie: Wanuri Kahiu. | foto: CANNES

KEŇA Snímek Rafiki keňžské režisérky Wanuri Kahiuové měl být kandidátem na Oscara v kategorii cizojazyčný film. V Keni je ale homosexualita cenzurována a snímku nebylo umožněno vůbec vstoupit do kin. Režisérka se proto rozhodla k velmi razantnímu kroku - začala se soudit s vlastní vládou. V Keni ještě z dob britské nadvlády panuje absolutní státní kontrola nad filmaři a jejich tvorbou.

Slovo Rafiki znamená ve svahilštině „přítel“. Režisérka Wanuri Kahiuová si ale ve své zemi moc přátel rozhodně nenadělala. Snímek vypráví o dvou dívkách, Kene a Ziki, které se do sebe zamilují. Ty musí v zemi, která podobné vztahy netoleruje, volit mezi vlastním štěstím a bezpečím. Snímek Rafiki měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes (první keňský film v historii, kterému se to povedlo) a kritické ohlasy byly velmi pozitivní.

Aby bylo film možná zařadit také do výběru pro Oscary 2019, tak by musel mít premiéru v kinech do 30. září. Už v dubnu ho ale keňská vláda zakázala, protože zobrazování homosexuality je v zemi zakázané. Kahuiová se ale těsně před vypršením termínu pokouší o nový boj - zažalovala Paula Kihara Kariukiho, státního generálního prokurátora, a Ezekiela Mutuu, vedoucího státní filmové klasifikační komise.

Právě klasifikační komise v dubnu vydala prohlášení, které distribuci filmu zakázalo. Uvádí se v něm dokonce to, že kdokoliv bude mít kopii filmu u sebe, ten bude automaticky porušovat zákon. Je otázkou, jestli žaloba Kahuiové bude mít nějakou odezvu a jestli si tím filmařka nepřidělá ještě větší problémy.

V Keni je homosexualita trestána odnětím svobody až na čtrnáct let. V zemi také od roku 1960 (ještě z dob britské nadvlády, Keňa se osamostatnila roku 1963) platí zákon, který státu umožňuje plně zasahovat do tvorby a distribuce obrazových a zvukových materiálů. Po zmírnění tohoto zákona již nějakou dobu keňští filmaři volají.

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.