Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Film o Miladě Horákové se začne točit v dubnu. Jméno hlavní herečky se tají

Milada Horáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milada Horáková | foto: Reprofoto

Začátkem dubna začne v Terezíně natáčet režisér, producent a scenárista David Mrnka film o Miladě Horákové, ženě, která se stala symbolem boje za svobodu. Po vykonstruovaném procesu byla v roce 1950 komunisty popravena. Snímek nazvaný Milada se má točit v angličtině, v autentických lokalitách a s předními zahraničními i českými herci. Jméno představitelky titulní role filmaři odtajní až před natáčením.

Ambicí tvůrců je přiblížit mezinárodnímu publiku dramatický osud Milady Horákové, který otřásl světem. Natáčet se bude 60 dní i v Praze, na Šumavě a také u Hradce Králové. Poslední klapka se má ozvat v září, s premiérou se počítá během roku 2016. Štáb tvoří například kameraman Antonio Riestra, architekt Milan Býček a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. Hudbu složí Aleš Březina.

V jedné z hlavních rolí - Miladiny sestry Věry - se představí Klára Issová. „Věra byla o generaci mladší. Milada jí vychovala ale i přes to měly rovnoprávný vztah,“ řekla Issová o své roli v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Je důležité připomenout její boj proti bezpráví, říká režisér

„Milada je ztělesněním všech, kteří v 50. letech minulého století bojovali proti bezpráví a totalitě, ale i těch, kteří proti němu bojují v současné době. Její příběh inspiroval mnoho lidí k pokračování v boji proti komunismu. V dnešní době společenské a politické apatie je důležitější než kdy dřív natočit o Horákové film a připomenout její zápas,“ komentoval svůj záměr Mrnka.

Příběh začne v roce 1990, kdy jsou v archivu náhodně objeveny dopisy, které Milada Horáková před popravou adresovala svým nejbližším. Dcera Jana se tak po čtyřiceti letech začte do řádků plných mateřské lásky, vroucných vět a povzbuzení. Scénář však není založen na popisu tehdejší politické situace v Československu. Na základě skutečných událostí a bez patosu vypráví osobní příběh hlavní hrdinky. Snaží se přiblížit její ambice i pochybnosti, rozpolcenost mezi povinnostmi k vlasti a rodině, odhodlání žít v souladu se svým přesvědčením.

„Největší výzva při psaní scénáře bylo vybrat z událostmi nabitého života Milady Horákové ty, které se dostanou do filmu. Je mi jasné, že budu kritizován za to, že jsem to či ono opomenul,“ podotkl Mrnka. Mohl nahlédnout do dosud nezveřejněných podkladů a materiálů, které mu zpřístupnila dcera hlavní hrdinky Jana Horáková Kánská. Byly mezi nimi osobní dopisy, rodinné fotografie i paměti manžela Milady Horákové.

Scénář vznikal na základě konzultací a rozhovorů s pamětníky, historiky a obsáhlých rešerší dostupných materiálů. Koproducenty snímku jsou Seznam.cz a společnost Etamp.

David Mrnka vystudoval Biskupské gymnázium v Hradci Králové. Pak odešel do Austrálie, kde studoval ekonomii, později filmovou školu a od roku 2002 navštěvoval mezinárodní vzdělávací institut v mediální oblasti, obor režie/produkce. V letech 2003/2004 absolvoval kurzy herectví a práce s herci v Actors Center v Sydney. V roce 2005 se přestěhoval do Los Angeles, od roku 2006 spolupracuje s CNN a BBC.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!