Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Filmové premiéry: varšavská ZOO v Praze i kybernetická Scarlett Johansson

Snímek Ghost In The Shell. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Ghost In The Shell. | foto: CinemArt

Předposlední březnový kin míří do českých kin devět snímků. Zaujmout může působivé drama z okupované Varšavy, které se ale natáčelo hlavně v Česku. Talentovaná Scarlett Johansson se zase pouští do akčního trháku na motivy japonského komiksu. Nezapomnělo se ani na malé, na které čekají Šmoulové ve svém nejnovějším dobrodružství.

Ghost in the Shell

Major je robotická žena smrtící kyborg. Jejím úkolem je vypořádat se s nejhoršími kriminálníky a teroristy. Nečeká ovšem, že její nejsilnější nepřítel nebojuje zrovna fér - je to hacker. Major musí situaci vyřešit dříve, než se hackerovi podaří zničit veškerý pokrok v kybernetice za poslední léta. Snímek podtrhuje hlavně velmi odvážnou rolí herečka Scarlett Johansson. Autorem komiksové manga předlohy je Masamune Shirow.

Jeden německý život - zpověď sekretářky Josefa Goebbelse

Stenografka Brunhilde za války pracovala přímo pro německého ministra propagandy Goebbelse. Dnes je jí 105 let a hluboké jizvy na duši si s sebou nosí stále. Dokumentární snímek nastavuje společnosti zrcadlo a ptá se: „jak byste se tenkrát zachovali vy?“ Osud Brunhilde Pomselové je právě ten jeden německý život.

Volání netvora: příběh života

Filmová adaptace působivé povídky spisovatele Patrica Nesse. Třináctiletý Connor to v životě nemá jednoduché - každý člen jeho rodiny má nějaký problém a spolužáci ve škole využijí každé příležitosti, aby si do Connora mohli náležitě rýpnout. Chlapec má pocit, že je sám a trápí ho noční můry. Samota je ale pouze zdánlivá, protože za Connorem dochází starý mluvící strom, co roste na kopci za jeho domem. Bytost je také skvělý vypravěč a svými příběhy chlapci dokazuje, že mnohé věci jsou ve skutečnosti úplně jinak.

150 miligramů

Lékařka bojuje proti celé farmaceutické lobby. Film podle skutečných událostí staví pneumoložku Iréne před případy smrtí pacientů a lék Mediator. Ačkoliv je medikament na trhu již třicet let, až Iréne odhalí, že může mít něco společného s úmrtími. Rozhodne se riskovat vše a vést válku s mnohem silnějším soupeřem.

Šmoulové: Zapomenutá vesnice

Dětské ikony mnoha generací. Šmoulové jsou zpět v dalším celovečerním snímku. Šmoulinka, Koumák, Nešika a silák se vydávají na tajemnou výpravu, aby pomocí staré mapy nalezli legendami opředenou vesnici. Nejsou ale jediní, kdo na ni má zálusk - Gargamel je jim na každém kroku v patách.

Mžitky

Polský snímek Mžitky zachycuje boj umělců proti systému. Malíř Strzeminski se odmítne podřídit komunistické ideologii a je za to pronásledován. Odmítá ale sedět v koutě a stává se symbolem boje proti tyranii. Film je posledním režijním dílem slavného režiséra Andrzeje Wajdy.

Popírání holokaustu

Lipstadová proti Irvingovi. Mladá historička veřejně nařkla Thomase Irvinga z toho, že popírá nacistický holokaust, a následně žene případ až k soudu. Britský právní systém by záležitost opravdu vyřešil, ale po Lipstadové chce, aby nejdřív dokázala, že k holokaustu skutečně došlo.

Deník strojvůdce

Černá balkánská komedie. Říká se, opravdovým strojvůdcem se stanete, když srazíte prvního sebevraha. Není to vina strojvůdce, je to jeho osud. Ale co když, tato chvíle ne a ne přijít?

Úkryt v ZOO

Uprchlíci z varšavského ghetta nacházejí útočiště v místní zoologické zahradě. Tu provozuje Antonia Zabinská (Jessica Chastain) se svým manželem. Když přijde válka, rozhodnou se využít svého postavení a pomoct pronásledovaným židům a u toho riskovat úplně vše. Situace je o to nebezpečnější, že kolem zahrady stále obchází nacistický důstojník Heck, který v Antonii našel zalíbení. Snímek podle skutečných událostí byl natočen převážně v České republice. Samotné prostory ZOO byly uměle vytvořené v prostorách pražského Průmyslového paláce.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!