11. prosince 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Geralt na televizní obrazovce. Zaklínače pro Netflix napíše autorka Daredevila

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zaklínač Geralt z Rivie. Znám také jako Bílý vlk nebo Řezník z Blavikenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaklínač Geralt z Rivie. Znám také jako Bílý vlk nebo Řezník z Blavikenu. | foto: CD PROJEKT RED

Připravovaný seriál Zaklínač z produkce Netflixu napíše Lauren Schmidt Hissirchová, autorka scénáře k seriálovému Daredevilovi a partičce Defenders. Nepůjde ale o první seriálové zpracování knižního bestselleru z pera Andrzeje Sapkowského.

„Ocel je na lidi a stříbro na monstra.“ Zaklínače nelze přehlédnout i díky dvěma mečům na zádech a zvířecímu amuletu na krku. Polský spisovatel Andrzej Sapkowski vytvořil fantasy, který kromě lidí, elfů a trpaslíků obývají i rozličná monstra. Právě zabíjením těchto příšer se živí zaklínači, zmutovaní bojovníci s nadpřirozenými schopnostmi. Hlavní postavou výpravné ságy je bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie.

První povídky o Geraltovi začaly vycházet v osmdesátých letech v polském magazínu Fantastyka, který se věnoval sci-fi a fantasy. Vyšlo osm knížek. Zaklínač se stal tak populárním, že vznikla i řada deskových her, komiksů a trojice úspěšných videoher. Právě kritikou oceňované videohry Geralta proslavily po celém světě.


Zaklínače pro Netflix adaptuje Lauren Schmidt Hissirchová. Ta pro Netflix zpracovala již komiksové Defenders a Daredevila. Zároveň bude i hlavní producentkou seriálu. Do producentského křesla vedle ní usedne Sean Daniel. Ten má na kontě třeba všechny čtyři díly filmové Mumie včetně letošního remaku.

Mezi léty 2001 a 2002 vznikl polský film a následně třináctidílný seriál, kde si Geralta zahrál Michał Żebrowski (Ohněm a mečem, Šrámy).

  • 0Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz