Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

GLOSA: Výstava o Karlu Gottovi přináší více adorace než sdělení

Zpěvák Karel Gott zahájil výstavní show o svém životě nazvanou Gott, My Life. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Karel Gott zahájil výstavní show o svém životě nazvanou Gott, My Life. | foto: ČTK

Bylo by strašně snadné přiřadit se k jednomu ze dvou většinových názorů na výstavu Gott, My Life, jež právě probíhá v ukotvené lodní galerii na pražské Náplavce. Tedy buď pět ódy na to, jak je zde předestřena úžasná umělecká dráha Karla Gotta, anebo výstavu smáznout jako zbytečnou nabubřelou adoraci vyšeptalé hvězdy. Ale nic není černobílé.

Přes diskuse, které lze o Karlu Gottovi vést, to byl první a největší kandidát na poctu tohoto typu. Nikdo neovlivňoval český střední proud od 60. do začátku 90. let více než on a je to skutečně náš jediný popový interpret, kterému se podařilo prorazit aspoň do některých zahraničních zemí. A v jeho životním příběhu se odráží podstatná část hudebních dějin Česka se všemi uměleckými i morálními vzmachy i pády.

Jestli trpí výstava nějakým formálním nedostatkem, je to její přehuštěnost. Tvůrci neznali míru a zahltili „kóje“ výstavního prostoru skutečně obrovským množstvím zejména fotografií, novinových výstřižků, různých tištěných dokumentů a obalů desek, přičemž zdaleka ne všechny lze považovat za nezbytné.

Výstava GOTT, MY LIFE!
Výstava GOTT, MY LIFE!

Překvapivě málo je zde naopak exponátů, které by asi Gottovi fanoušci více vítali. Tedy předměty s ním lidsky svázané. Je tu pár koncertních kostýmů, pár knížek z knihovny, pár gramodesek a ručně popsaných audiokazet (výběr interpretů je mimochodem jedním z nejzajímavějších dojmů z návštěvy). Ale proti všem těm v podstatě nudným trofejím, Slavíkům a podobně, jich je opravdu málo. Tady je oné adorace víc než sdělení.

Je pozitivní, že se výstava nevyhýbá ani citlivým okamžikům Gottovy kariéry, jako je tzv. Anticharta, byť by k ní neškodil zpěvákův komentář. Co ale například tvůrci výstavy obešli zcela, to jsou nejednoznačné reflexe Gottovy tvorby v médiích. Myslím, že zpěvák Gottova formátu by aspoň jednu ukázku záporné recenze na oslavné výstavě snesl.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...