27. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Greta Thurnbergová rockerkou. Ke spolupráci si ji přizvala britská kapela The 1975

Greta Thurnbergová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Greta Thurnbergová | foto: Reuters

Indierocková Kapela The 1975, která v Česku naposledy vystupovala na festivalu Rock for People v roce 2017, spolupracuje se známou klimatickou aktivistkou Gretou Thurnbergovou. Ta otevírá nové album kapely nazvané Notes on a Conditional Form odříkaným apelem na posluchače.

„Musíme si uvědomit, že předchozí generace selhaly. Všechna politická uskupení ve své současné podobě selhala,“ odříkává Thurnbergová v první písni alba, takzvaném intru. „Všechno se musí změnit. Změna musí začít dnes,“ uzavírá vůbec první host v celé historii populární kapely. 

Aktivistka Greta Thurnbergová měla projev ve francouzském Národním shromáždění.
Thunbergová promlouvá k demonstrantům.

Skupina svůj aktivismus dotahuje ještě dál. Nové album není u prodejců zabaleno v plastovém obalu, jak bývá zvykem, ale v rozložitelné „košilce“ z recyklovaného papíru. Stejně ekologicky přátelská by měla být i řada triček a jiných upomínkových předmětů k nové desce. 

Greta Thurnbergová již delší dobu rozděluje společnost na dva tábory. Například 23. července promluvila ve Francouzském národním shromáždění. Někteří pravicoví poslanci se jí vysmáli a označili ji za „guru apokalypsy“. Zelení a strana En Marche! francouzského prezidenta Emmanuela Macrona naopak její projev přivítali. 

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁKAZNICKÁ PODPORA s NJ+AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 23 000 Kč