23. července 2019 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Guru apokalypsy‘. Greta Thurnbergová mluvila ve francouzském parlamentu, pravice vyjadřovala odpor

Aktivistka Greta Thurnbergová měla projev ve francouzském Národním shromáždění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivistka Greta Thurnbergová měla projev ve francouzském Národním shromáždění. | foto: ČTK/AP

Paříž Mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý v projevu ve francouzském Národním shromáždění znovu vyzvala k tomu, aby politici byli aktivnější v boji se změnami klimatu. Její vystoupení vzbudilo rozruch zejména kvůli postoji některých zástupců konzervativních a krajně pravicových stran, kteří vyzvali k bojkotu akce.

Dokonce označili šestnáctiletou dívku za „guru apokalypsy“ a „prorokyni v šortkách“.

„Jsme jen děti, nemusíte nám naslouchat. Musíte ale naslouchat vědcům. A to je vše, oč vás žádáme,“ řekla Thunbergová poslancům. Nemluvila k nim v plenárním sále, ale v menší místnosti, kde vystoupila díky pozvání od nadstranické skupiny ekologicky zaměřených zákonodárců. Setkání se mohli zúčastnit i poslanci, kteří členy této skupiny nejsou, mnozí z nich ale předem avizovali, že je pro ně pozvání pro Thunbergovou nepřijatelné.

Aktivistka Greta Thurnbergová měla projev ve francouzském Národním shromáždění.
Aktivistka Greta Thurnbergová měla projev ve francouzském Národním shromáždění.

Guillaume Larrivé z konzervativní strany Republikáni (LR) na Twitteru vyzval, aby poslanci vystoupení Švédky bojkotovali. Podle něj k rozumnému boji proti klimatickým změnám není zapotřebí poslouchat „guru apokalypsy“, ale snažit se o vědecký pokrok a být politicky odvážný. Další představitel této strany Julien Aubert zase vzkázal, že rozhodně nehodlá jít tleskat „prorokyni v šortkách“.

Šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové obvinila parlament z pokrytectví, protože Thunbergovou pozval v den, kdy se má hlasovat o schválení dohody o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA), kterou ochránci přírody ostře kritizují. „Nemůžete přivézt Johanku z Arku klimatické změny v den, kdy se hlasuje o dohodě EU-Kanada,“ řekl europoslanec za RN Jordan Bardella televizní stanici France 2. Další poslanci zase švédskou aktivistku obvinili z toho, že ji financuje „zelená lobby“, což Thunbergová v rozhovoru odmítla.

20.července 2019 v 17:11, příspěvek archivován: 23.července 2019 v 16:37

J'appelle mes collègues députés à boycotter @GretaThunberg à l'Assemblée nationale. Pour lutter intelligemment contre le réchauffement climatique, nous n'avons pas besoin de gourous apocalyptiques, mais de progrès scientifique & de courage politique. https://t.co/Qs4Lna2dXE

Thunbergová je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, při němž držela transparent s nápisem Školská stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i dalších evropských států, kteří takto začali stávkovat každý pátek. Projevy, v nichž vyzývala k lepší ochraně klimatu, Thunbergová přednesla již na řadě mezinárodních fór. Sázkové kanceláře ji považují za jasnou favoritku pro získání letošní Nobelovy ceny za mír.

ČTK

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.