13. listopadu 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Herecký koncert Jude Lawa do rytmu techna. Pět důvodů, proč sledovat Mladého papeže

Rád si zapálí a pije kolu Zero. Jude Law v titulní roli seriálu Mladý papež. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rád si zapálí a pije kolu Zero. Jude Law v titulní roli seriálu Mladý papež. | foto: HBO

VATIKÁN/PRAHA  Mladý papež pije dietní kolu a rád si zakouří. Minisérie Paola Sorrentina za dva roky neztratila nic na své působivosti. Nyní ji navíc každé úterý ve 22:00 vysílá Česká televize. Server Lidovky.cz vám přináší pět důvodů, proč by byla škoda nechat si Mladého papeže ujít.

Nepřekonatelný Jude Law

Nekonvenčního papeže Lennyho Bellarda si zahrál britský herec Jude Law. Ten i touto seriálovou rolí dokázal, proč je jedním z nejžádanějších herců současnosti. Kritika téměř bez výjímky chválí jeho herecký výkon v Mladém papežovi a prohlášení, že jde o herecký koncert ušitý jemu na míru, by nebylo daleko od pravdy.

Jude Law a DIane Keaton v seriálu Mladý papež.
Režisér Paolo Sorrentino (vpravo) a herec Jude Law představili televizní seriál...

Sorrentinova další Velká nádhera

Italský oscarový režisér Paolo Sorrentino je známkou kvality. Jeho Velká nádhera (2013) vyhrála Oscara i Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film. I jeho Mládí (2015) s Michaelem Cainem v hlavní roli sbíralo ocenění na festivalech po celém světě. Mladý Papež, který měl premiéru v roce 2016, plynule navázal na režisérovu silnou linku kvality.

Vizuálně podmanivá podívaná

Jak už bývá u Sorrentina zvykem, jeho díla jsou zajímavá a poutavá také po vizuální stránce, navíc záběry jsou pomalé, takže divák nemá pocit, že je zmítán prostorem a časem, ale může se kochat dokonalými obrazy, které režisér vytváří. Mladý papež je jako lok dobrého mešního vína - první ochutnání je intenzivní, ale sladkost na patru přetrvává ještě dlouho.


Mrazení v zádech

Mladý papež občas na diváka zaútočí břitkým humorem, ale jeho jádro spíše vyděsí. Sorrentino představuje charakterovou studii ambiciózního člověka, která by se dobře vyjímala v kterékoliv učebnici psychologie. Papežův postup je chladný, metodický a ve svých důsledcích děsivý. Mohlo by se to stát i v reálném světě? Dost možná ano. Proto je seriál působivý i svým poselstvím.

Soundtrackové chvalozpěvy

Hudební doprovod Mladého papeže bije techno rytmy. O úvodní znělku seriálu se postaral německý umělec Recondite, jehož spolupráce se Sorrentinem katapultovala na výsluní. Recondite, vlastním jménem Lorenz Brummer, vydal od roku 2012 již čtyři desky. „Melancholické neznamená hned temné. Muzika může být šťastná a zamyšlená zároveň,“ promluvil o své hudbě Recondite.

O čem je Mladý papež

Hlavní postavu vysoce hodnoceného seriálu představuje papež Pius XIII., vlastním jménem Lenny Belardo. Ten se stal novou hlavou katolické církve zcela nečekaně, zvolen byl na základě zákulisního taktizování kardinálů během papežské konkláve. Ve svých 47 letech se stává nejmladším a zároveň prvním severoamerickým papežem. V očekáváních státního vatikánského tajemníka by měl nový papež představovat umírněný most mezi pokrokovým a konzervativním křídlem římskokatolické církve. Lenny se ovšem od samého začátku svého pontifikátu projevuje jako prozřetelný zákulisní hráč, který se rychle dokáže zorientovat v síti vatikánských intrik a pomluv. Jeho suverénní počínání je nepředvídatelné a chytře si začíná budovat síť vlastních spolupracovníků. Zároveň ovšem dokáže projevit hluboký zármutek a soucit se svými bližními i těmi nejchudšími věřícími. Klade si hluboké otázky ve vlastním vztahu k víře a ve své rozporuplnosti se stává složitou hádankou nejen pro své okolí. (distribuční text)

Mladý papež

Komedie / Drama

Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 20 min (Minutáž: 10x50 min)

Režie: Paolo Sorrentino

Scénář: Umberto Contarello, Tony Grisoni, Stefano Rulli, Pao... (více)

Kamera: Luca Bigazzi

Hudba: Lele Marchitelli

Hrají: Jude Law, Diane Keaton, James Cromwell, Silvio Orlando, Scott Shepherd, Cécile De France, Javier Cámara, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, Guy Boyd, Andre Gregory, Sebastian Roché, Ignazio Oliva, Sara Lazzaro, Rayna Tharani, Vittorio Boscolo, Pablo Ramos, Kevin Jackson, Maurizio Lombardi, Robert Dawson, Jan Hoag, Delaina Mitchel a další.

jtoJaroslav Totušek, skŠárka Kabátová, apeAlena Pecháčková