24. ledna 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hledá se mistr anglického slova v nové literární soutěži od Amazonu

Ilustrační foto - čtečka elektronických knih | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - čtečka elektronických knih | foto: Shutterstock

Amazon UK nabízí 20 tisíc liber spisovateli, který vyhraje v jejich nové soutěži Kindle Storyteller. Podle Alessia Santarelliho, ředitele obsahu Kindle pro EU, je cena zaměřena hlavně na aspirující autory. Účast je ale podmíněná několika věcmi.

Soutěž Kindle Storyteller se jmenuje podle elektronické čtečky z produkce Amazonu a zúčastnit se jí může každý, kdo je schopen psát v anglickém jazyce. Své dílo musí navíc publikovat přes platformu Kindle Direct Publishing a to vše mezi 20. lednem a 19. květnem 2017. Žádná omezení v žánru nejsou - mohou se zúčastnit seriozní biografie i erotické historické novely z dělnického prostředí. Specifikováno ale je, že titul nesmí mít méně než 5 tisíc slov a musí být dříve nepublikován. Čtenáři budou mít možnost svými hlasy rozhodnout o finalistech soutěže. Komise složená z expertů z Amazonu a zatím blíže nespecifikovaných literárních osobnostní pak vítěze oznámí v červenci. Spisovatel či spisovatelka obdrží výše zmíněnou finanční částku a proplacenou reklamní kampaň na své dílo, stejně jako možnost nechat si knihu přeložit do jiných jazyků.

Nově vznikající soutěž rozhodně nemůže konkurovat ceně Man Booker Prize pro anglicky píšící autory, která má dlouhou tradici a za cenu pro vítěze nabízí 50 tisíc liber. Naopak v rámci TS Eliot Prize, nejznámější soutěže pro anglicky píšící básníky, je výhra také 20 tisíc liber.

Kindle Direct Publishing je platforma pro bezplatné digitální vydávání literárních děl, s tím, že autorům připadne 70% z výdělku. Díla jsou pak publikovány přes Amazon do čteček i do mobilních telefonů přes aplikaci. Přes Kindle Direct Publishing knihy vydává i anglická spisovatelka Rachel Abbotová, autorka detektivek s Tomem Douglasem. Ta je v současné době nejprodávanější autorkou přes platformu. Čtyři z knih vyšly u nás v nakladatelství Mladá Fronta. Sága 50 odstínu šedi spisovatelky EL James také začala v podobě ebooků publikovaných samotnou autorkou.

Najdete na Lidovky.cz