Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

I ve filmech o princeznách mluví víc muži. Ženy dostávají ve snímcích menší prostor

Legenda o Mulan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legenda o Mulan | foto: youtube.comReprofoto

PRAHA Muži jsou v hollywoodských filmech více „ukecaní“ než ženy. Něžné pohlaví totiž podle průzkumy společnosti Polygraph nedostává zdaleka tolik prostoru v dialozích. V řadě známých pohádek navíc vedou přes 60 % všech dialogů muži. Ve snímcích o princeznách pak princezny rozhodně nehrají prim.

Výzkumníci ze společnosti Polygraph se rozhodli zjistit, jak moc velký prostor dostávají ženy v hollywoodských filmech. Pečlivému zkoumání tak podrobili 2000 scénářů napsaných od roku 1980 do 2010. Výsledky ale nedopadly pro filmaře vůbec lichotivě, neboť z dat jasně vyplynulo, že muži ve filmech mluví prostě mnohem více. Čím je žena navíc starší, tím prostoru dostává mnohem méně, u mužů se něco podobného ale neprojevuje.

Pokud se podíváme na počet slov, které herec či herečka ve snímku průměrně řekne. Dozvíme se, že nejčastěji mluví muž ve věku 42 až 65 let - dělá to 39 % všech dialogů ze zkoumaných snímků. U žen v tomto věkovém rozpětí je to ale jen 20 %. Nejvíce prostoru dostávají ženy ve věku mezi 22 a 31 lety, a to 38 %.

Kolik toho namluví muži a ženy ve filmech? Starší muži mají více prostoru než...

Kolik toho namluví muži a ženy ve filmech? Starší muži mají více prostoru než ženy ve stejném věku.

Daleko zajímavější je ale srovnání tohoto podílu ve známých pohádkách společnosti Disney. Polygraph reagoval na výtky některých vědců, že ve filmech o princeznách daleko více mluví muži. Například v Legendě o Mulan, která sleduje osud čínské dívky, jež tajně narukovala do armády, mluví daleko víc její pobočník a ochránce - létající drak, než samotná hlavní postava.

Existují dokonce i pohádky, kde ženy neřeknou pomalu ani slovo. V Knize džunglí mluví muži 98 % času. V Příšerkách s.r.o., Vzhůru do oblak či Příběhu hraček číslo krouží také kolem 90 %. Na druhou stranu jsou i kreslené filmy, kde dialogy od žen hrají prim. Příkladem může být Alenka v říši divů nebo Růženka. Ty jsou ale spíše výjimkou.

Kolik toho namluví ženy a kolik muži ve snímcích od společnosti Disney? Modře...

Kolik toho namluví ženy a kolik muži ve snímcích od společnosti Disney? Modře jsou označeni muži.

Doba se ale začíná pozvolna měnit. Začínají se točit vysokorozpočtové filmy se silnými a emancipovanými hrdinkami. Příkladem může být extrémně výdělečný sedmý díl Star Wars. „Nenese břímě, že je dívkou v nesnázích: je prostě příliš zaneprázdněná přežitím,“ shrnul server theatlantic.com.

O vyváženosti ve filmech se mluvilo nedávno i při udělení filmových Oscarů. Kritici tvrdili, že za celou historii zlatou sošku vyhrálo jen malé množství herců tmavé pleti. Některé slavné osobnosti proto ceremoniál bojkotovaly svou nepřítomností.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!