Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Rakušané se přou o hymnu. Kvůli genderové vyváženosti

Magazín

  7:01
VÍDEŇ - Rakouská ombudsmanka požaduje vyhlášení soutěže na novou státní hymnu. Text té současné je prý již zastaralý. Informoval o tom deník Der Standard. Výzva veřejné ochránkyně práv je příspěvkem k probíhající společenské debatě o genderové vyváženosti jednoho ze symbolů rakouské státnosti.

Vídeň foto: ČTK

Rakouská hymna "Země hor, země řek" se od svého uzákonění na konci 40. let minulého století několikrát změnila. Poslední úpravu schválil parlament v roce 2011, kdy se pasáž "vlast jsi velkých synů" změnila na "vlast velkých dcer a synů".

Rakouská hymna

Současná rakouská hymna vznikla po druhé světové válce a její text je dílem básnířky Pauly von Preradović. Hudbu složil na motivy díla Wolfganga Amadea Mozarta Johann Baptist Holzer.

Ombudsmanka Gertrude Brineková vyzvala nyní k napsání zcela nové hymny. Podle ní jsou i další pasáže písně "neaktuální". Například verš, v němž se zpívá o "zemi polí, zemi katedrál, zemi kladiv", už prý v současné informační společnosti neobstojí. Měla by prý proto vzniknout "moderní hymna", na níž by se měli podílet především mladí umělci z hudebních akademií. Brineková v této souvislosti poukázala na Švýcarsko, kde v současné době soutěž na novou moderní hymnu právě probíhá. Do konce června dostaly tamní úřady 116 návrhů.

Debata o podobě rakouské hymny není zdaleka první. Tu současnou rozproudil zpěvák Andreas Gabalier, který v červnu u příležitosti závodů Velké ceny Rakouska zazpíval hymnu s textem z doby před rokem 2011. Vysloužil si tím kritiku strany Zelených i ministryně pro ženské otázky Gabriely Heinischové-Hosekové. Podle nedávno provedeného průzkumu však 72 procent Rakušanů nadále dává přednost staršímu textu bez zmínky o dcerách.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!