17. května 2009 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jak dlouhá cesta vede od The Rebels k Bathory

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Jiří Korn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Korn | foto: Jan Zátorský Lidové noviny

PRAHA Proslavil se zejména jako zpěvák a tanečník, má za sebou ale také dráhu baskytaristy, herce a muzikálové hvězdy, získal i několik titulů mistra republiky v billiardu. Jeho hity jako Karel nese asi čaj, Miss Moskva či Ještě tě mám plnou náruč hrají rádia dodnes. Dnes, v neděli 17. května, slaví Jiří Korn 60. narozeniny.

Jiří Korn se narodil v Praze a již od dětství miloval pohyb ve všech jeho formách. Zkusil mnoho sportů, v mládí mu ale nejvíce učaroval tenis. Většinu času trávil na kurtech a snil o dráze tenisového šampióna.

Během dospívání ale objevil muziku a sportování šlo stranou. Hudební dráhu začal už v šedesátých letech jako člen skupiny The Rebels, kterou založil v roce 1967. S ní také o rok později vydal první desku Šípková Růženka.

Na počátku 70. let krátce vystupoval se skupinou Olympic, jeho popularita byla už tehdy ale tak výrazná, že skupina nechtěně působila jako doprovodná. Jiří Korn proto zamířil na sólovou dráhu, již v roce 1972 se umístil na osmém místě v anketě Zlatý slavík.

Jiří Korn - Miss Moskva

Jeho pěvecké a taneční kousky se objevovaly v tomto období snad v každé televizní estrádě. Kornův repertoár v 70. a 80. letech řadí většina kritiků ke světlejší stránce českého popu, byl prý "jedním z mála nositelů hudebního pokroku v českých zemích v osmdesátých letech".

Muži v černém
Devadesátá léta pro Korna znamenala jistý ústup ze slávy, na počátku nového století však jeho popularita opět vzrůstá. V roce 2002 založil spolu s Jiřím Škorpíkem, Davidem Uličníkem a Dušanem Kolárem vokální kvarteto 4TET, které hned od počátku u posluchačů bodovalo.

Čtveřice "mužů v černém" se dle kritiků prosadila především kvalitními vokálními výkony, originálním pojetím a neotřelými harmoniemi. Korn začal díky kvartetu více koncertovat, opět se také objevoval v televizi.

Jiří Korn - Hippy Hippy Shake (1997)

Po roce 1989 začal Korn ve velkém účinkovat v muzikálech. Působení v Bídnících, Drakulovi či Monte Christovi odhalilo jeho nepřehlédnutelný herecký talent. Zvládá své role bezchybně a jeho vystoupení patří dle kritiků vždy ke špičce. Za účinkování v muzikálu Bídníci obdržel v roce 1994 cenu Thálie za herecký výkon v operetě a muzikálu.

Herecký talent uplatnil i ve filmech. Mihl se již v Trháku (1980), v posledních letech se objevil v menších rolích ve filmu Kvaska, Bathory či v novém slovenském snímku režisérky Laury Sivákové, Nebe, peklo...zem. Ta si spolupráci s ním velmi pochvalovala. "Je to absolutní profesionál, je hrozně citlivý a strašně vnímavý", řekla.

Korn Online
Dle módních expertů byl Korn vždy považován za módní ikonu, dlouhodobě patří k nejlépe oblékaným českým mužům. Má dokonce i svou vlastní značku parfému, nazvanou Korn Online.

Korn pochází ze čtyř sourozenců, z nichž všichni disponovali hudebním, tanečním i hereckým talentem. O 12 let mladší sestra Yvetta stála před kamerou již v deseti letech, do širšího povědomí ale vešla kvůli skandálům s drogami a alkoholem.

Korna samotného však žádné skandály neprovázejí, byl dvakrát ženatý a z druhého manželství s modelkou Kateřinou má dvě téměř dospělé děti. Dcera Kristýna (17) studuje na taneční konzervatoři, už jako dítě si po boku otce zahrála v Bídnících malou Eponinu.

Jiří Korn - Karel nese asi čaj

ČTK
  • 1Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz