Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jak se boural hotel Praha? Podívejte se na krátký film Lindy Jablonské

Záběr z krátkého filmu Hotel Praha režisérky Lindy Jablonské, z projektu My... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z krátkého filmu Hotel Praha režisérky Lindy Jablonské, z projektu My... | foto: My Street Films

Dokument Hotel Praha, ve kterém ze střechy svého domu a v jeho okolí zachytila režisérka Linda Kallistová Jablonská nejen samotné bourání, ale i reakce na zánik tohoto kontroverzního stejnojmenného hotelu komunistické strany, se stal dalším přírůstkem do projektu My Street Films.

Soutěžní projekt vytvářející originální filmovou „mapu“ Prahy je určený nejen dokumentaristům, ale i široké veřejnosti - kdokoliv má šanci natočit krátký snímek a po schválení ho publikovat na speciální webové stránce www.mystreetfilms.cz, kde je umístěn na skutečnou mapou Prahy.

Záběr z krátkého filmu Hotel Praha režisérka Lindy Jablonské, z projektu My...

Záběr z krátkého filmu Hotel Praha režisérka Lindy Jablonské, z projektu My...

Dokument Lindy Kallistové Jablonské o hotelu Praha je ke zhlédnutí zde: http://www.mystreetfilms.cz/cs/video/hotel-praha

Vítěz pojede na festival v Londýně

Projekt My Street Films odstartoval 20. května a k dnešnímu dni je na filmové mapě hlavního města umístěno 21 snímků. Soutěžní část projektu končí 7. září. Snímky zaslané do tohoto datu se dostanou do soutěže, jejíž výsledky budou vyhlášeny 22. září v kině Světozor. Vítěz získá možnost projekce a pozvání na festival Open City Docs Fest v Londýně v roce 2015, druhý v pořadí vyhrává projekci a pozvání na MFDF Ji.hlava 2014, a třetí pak zdarma kompletní práva k hudbě pro svůj budoucí nekomerční snímek z databáze hudebnibanka.cz, která současně nabídne pomoc s hudební dramaturgií. Všichni vítězové navíc získávají celoroční přístup do databáze 1000 dokumentárních filmů na portálu DAFilms.cz a dvě akreditace na MFDF Ji.hlava.

My Street Films: filmy a náměty

Původně londýnský projekt My Street Films u nás běží od 20. května a zapojit se do něj může každý bez ohledu na styl dokumentu, použitou technologii či filmařské vzdělání a dovednosti. "Například dokument nazvaný 2.0 polar, který byl natočen na jeden záběr, dokáže v jediné scéně mnohé vypovědět," uvádí Diana Tabakov jeden z příkladů již umístěných snímků.

Kromě hotových děl organizátoři z DAFilms.cz vybrali pět námětů, jejichž autoři je již konzultují se známými domácími dokumentaristy - Filipem Remundou (námět Řezáčovo náměstí), Ivo Bystřičanem (námět Veletržní), Vladimírem Turnerem (námět Poutače), Lindou Kallistovou Jablonskou (námět Schizofrenie) a Bohdanem Bláhovcem (námět Štěpána Psotky o rapperovi – Jak se dělá fakin mýtus). My Street Films také nabízí několik filmařských workshopů - nejbližší 31. srpna s Bárou Kopeckou (DK) o základech střihu.

Projekt My Street Films je podpořený Institutem plánování a rozvoje hl. města Prahy a se stal součástí kreativního partnerství Ladíme Prahu. Dokumenty z My Street Films budou také promítnuty během slavností Zažít město jinak 20. září, které po celé Praze zaštiťuje sdružení Auto*Mat s cílem oživit pražské ulice.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...