Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pečený sněhulák na ČT je křečovitý, absurdní jednoaktovku vysekl lépe moderátor

Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák představil nové logo České televize v galerii DOX | foto: ČTK

Kritička LN Jana Machalická hodnotí nový pořad Pečený sněhulák. Česká televize dva měsíce zbrojila na úžasné pořady a seriály, pročež diváky celé léto krmila vykopávkami, aby efekt byl co nejvelkolepější. Těsně před spuštěním nových bomb jsme se pak opakovaně dovídali, jaké hody na nás čekají. Tak třeba satirické pásmo Pečený sněhulák.

Podle generálního ředitele ČT Dvořáka přináší tak ostrý humor, že mu manželka vyhrožuje opuštěním společné domácnosti. Když tedy pořad odvysílá. O té šílené drsnosti samozřejmě nikdo nepochybuje, zvlášť jde-li o ČT1 a 21. hodinu. Představy o tom, co je humor na hraně, se jistě mohou lišit, ale domnívají-li se tvůrci, že diváka rozdovádí nahá zadnice ve zprávách, přičemž u toho zazní slovo prdel, pak je každá rada drahá. Asi stokrát už jsme též slyšeli, že Pečený sněhulák má být nástupce České sody.

Jenže ta se vysílala tak dávno, že už všichni spolehlivě zapomněli, že kromě výstupů fenomenálního Petra Čtvrtníčka tu bylo i dost křeče a odpadu. Dělat srandu je to nejtěžší. My Češi se rádi vytahujeme, že máme smysl pro ironii a sarkasmus a že právě to nás spojuje s Angličany. Proč ale skoro každý inzeruje, že chce dělat humor nekorektní, na hraně a drsný. Nestačilo by být jen normálně vtipný? Vždyť úrazem Pečeného sněhuláka je především to, že je převážně křečovitý.

Pseudoreportáž o výměně svatého Václava za čůrajícího chlapečka z Bruselu, aby si obyvatelé Evropské unie mohli užít památky z různých měst a nemuseli za nimi cestovat, by mohla být docela milá absurdita. To by ale tvůrci museli udržel autentický styl magistrátního úředníka vážně vykládajícího, že Pražané svého Václava uvidí až v roce 2050. Jenže k účinnému zesměšnění euroblábolů už přece není nutné, aby moderátor byl nakonec ještě počůrán.

Ježkovy zraky, divil se herec po moderátorově otázce

Televizi se vůbec první den prázdnin dařilo. K oslavě roční existence kanálu ČT :D a ČT art nabídla přenos inscenace Divadla Na zábradlí Velvet Havel. V této souvislosti se ukázalo, že není třeba složitě vyrábět humory a parodie, když přímo v živém vysílání je kýženého žánru bezbolestně dosaženo. Po zhlédnutí kusu totiž v Událostech a komentářích kladl moderátor David Borek interpretovi Václava Havla Miloslavu Königovi tak pitomé dotazy, že na ně bylo možné stěží odpovědět jinak, než že celý dialog velmi záhy získal rozměr absurdní jednoaktovky, kterou by režisér inscenace Jan Frič mohl klidně připojit jako dovětek.

Ježkovy zraky, pravil herec na dotaz, jak demytizoval Václava Havla. A pokračoval, že se zaměřil na Havlovo elvisovství. Pan Borek se nedal odradit a tázal se, zda je hrát Havla nevděčné, herec odtušil, že ne a že si z Václava Havla jednak legraci dělají a jednak nedělají. Což zdaleka není všechno, co bylo řečeno, ale jedno je jisté, na tohle se Pečený sněhulák jaktěživo nezmůže.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?