Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
4. října 2012 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Je opera umění pro mrtvoly? Terry Gilliam už si to nemyslí

Režisér Terry Gilliam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Terry Gilliam | foto: archiv LN - Alžběta Jungrová

LONDÝN Frontman rockových kapel Blur a Gorillaz Damon Albarn a člen komediální skupiny Monty Python Terry Gilliam podpořili kampaň na podporu operního umění.

Kampaň zahájila londýnská Anglická národní opera (ENO), která chce nalákat operní "nováčky" nižším vstupným nebo možností neformálního oblečení.

Americký filmový režisér Terry Gilliam v loňské sezóně v ENO režíroval operu Faustovo prokletí Hectora Berlioze. Odvážná inscenace inspirovaná holokaustem a druhou světovou válkou sklidila převážně nadšené kritiky. "Snažím se přilákat hlavně lidi, jako já, kteří nechodili na operu, když byli mladší. Myslel jsem si, že to je jen pro staré páprdy a buržousty a lidi ve smokingu, že to je umění pro bohaté a úspěšné a skoro mrtvé lidi," poznamenal režisér, který hodlá v ENO opět režírovat.

Klidně v džínách. Hlavně přijďte!

Kampaň nazvaná Do opery neformálně slibuje divákům, že nemusejí přijít v obleku a mohou dorazit i v džínách. Stejně tak na čtyři představení během sezóny bude stovka nejlepších lístků jen za 25 liber (780 korun), když normálně stojí 83 až 95 liber. V nedaleké Královské opeře jsou lístky dokonce až za 250 liber. Během vybraných večerů divadlo nabídne návštěvníkům také úvodní výklad a večírek po představení s koktejly, které budou "ladit" s danou operou.

Damon Albarn na závěrečném ceremoniálu olympiády v Londýně

Damon Albarn na závěrečném ceremoniálu olympiády v Londýně

Damon Albarn, který patří k nejznámějším britským rockerům, už uvedl loni v ENO své operní dílo Dr. Dee. Jeho opera přilákala 60 procent diváků, kteří byli v ENO loni na opeře poprvé. Damon Albarn řekl, že se mu nechce o svém díle mluvit jako o opeře. "Je mi jasné, že když to slovo jen zmíním, tak jsem na tenkém ledě," uvedl. Ze spolupráce s operním souborem byl ale nadšen, protože dostal "šanci experimentovat a učit se". "Nemám žádné formální operní vzdělání. Když jsem měl být na škole a doplnit si klasické hudební vzdělání, tak jsem poskakoval po pódiích po celém světě," poznamenal Albarn.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!