14. července 2009 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jim Jarmusch se vrací: do kin jde nový film o osamělém zabijákovi

Hranice ovládání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranice ovládání | foto: Reprofoto

PRAHA Jim Jarmusch se po čtyřech letech vrací na filmová plátna. Režisér, který se proslavil snímky Mrtvý muž nebo Kafe a cigára, o sobě naposledy dal vědět komedií Zlomené květiny. V novém snímku Hranice ovládání se na plátně sejdou hollywoodské hvězdy Bill Murray, Gael García Bernal nebo Tilda Swinton. V hlavní roli osamělého zabijáka se objeví herec Isaach de Bankolé, který s Jarmuschem spolupracoval už na filmech Kafe a cigára nebo Noc na zemi.

Osamělý muž v podání Bankolého odlétá do Španělska, aby zde podle poněkud filozofických instrukcí, které mu na letišti zadá tajemný muž v podání dalšího z oblíbených Jarmuschových herců Alexe Decase, vykonal jakýsi blíže nespecifikovaný úkol. Na cestě ho mají navádět vzkazy ukryté v krabičkách od zápalek, které si s ním po kavárnách vyměňují různé tajemné osoby.

Během následujících dvou hodin mají diváci možnost sledovat cestu osamělého mlčenlivého muže přes Madrid, Sevillu až hluboko na španělský jih, jeho posedávání po kavárnách, kde si vždy objednává "dvě kávy v oddělených šálcích", a jeho setkání s podivnými postavami v podání Swintonové, Bernala nebo anglického herce Johna Hurta.

Jim Jarmusch převzal název filmu z eseje amerického spisovatele Williama S. Burroughse. Filozofování o subjektivitě vnímání, zástupnosti reality a změněných stavech vědomí, které vedou Bankolého kavárenští společníci, má také být hlavní kostrou filmu. Důležitou roli hrají také fotogenické španělské interiéry a exteriéry, pečlivě nasnímané kameramanem Christopherem Doylem.

I přes Jarmuschův velký věhlas přijala odborná kritika film spíše vlažně. Manohla Dagris z New York Times sice označila film za "minimalistické cvičení ve filmařském stylu," vytkla mu však přílišnou monotónnost, která v druhé polovině prý už poněkud unavuje. Podle Todda McCarthyho z deníku Variety dokonce film překročil "hranice sebestřednosti jeho tvůrce a toho, jak dlouho může režisér cizelovat své inovativní a kreativní postupy, než se jeho dílo stane parodií sebe sama". Magazín Rolling Stone rovnou připojil rčení o tesaři, který se také někdy utne.

Přesto má film v diváckém hodnocení na serveru IMDB 6,8 hvězdičky z deseti a někteří z Jarmuschových přívrženců jej řadí k vrcholům jeho tvorby jako je Mrtvý muž nebo Ghost Dog - Cesta samuraje.

The Limits of Control (trailer)

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!