13. listopadu 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

John Medeski: od jižanských bažin přes metal až k Žahavé medúze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
John Medeski | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Medeski | foto: Kelley Lauginiger

Nádherně hyperaktivní americký varhaník John Medeski je znám především z avantgardního tria Medeski Martin & Wood. 15. listopadu v pražském Jazz Docku a o dva dny později na festivalu Blues Alive v Šumperku ale předvede novou kapelu Mad Skillet.

K založení Mad Skillet došlo opravdu během jam session na New Orleans Jazz Festivalu 2015, nebo už jste předtím uvažoval o podobné skupině?
Proběhlo to takhle spontánně, i když cesta k Mad Skillet opravdu započala o něco dříve, asi před pěti lety. Kytarista Will Bernard a já jsme se vždy snažili zahrát si společně na pozdně nočních jamech. Poprvé to bylo s Willovou kapelou Blue Plate Special a právě tohle neworleanské setkání se později vyvinulo v Mad Skillet. Další důležitý moment proběhl už v roce 1999, když jsem produkoval album Dirty Dozen Brass Bandu. Od té doby jsem totiž věděl, že bych rád založil nějaký projekt s jejich úžasným hráčem na suzafon Kirkem Josephem. V roce 2015 jsme tuhle inkarnaci na New Orleans Jazz Festu vyzkoušeli ještě s bubeníkem Terencem Higginsem a fungovalo to až nečekaně úžasně!

Patřilo k důvodům vzniku kapely, že se vám v ostatních, experimentálních projektech, stýskalo po tanečních groovech a hudbě vycházející z neworleanského R&B, blues a funku?
Určitě. Miluji spoustu různých hudebních žánrů a Mad Skillet představují skvělou možnost, jak prozkoumat jejich „bažinatou stránku“. (Jako swamp blues bývá podle charakteristické krajiny močálů označována specifická louisianská forma žánru – pozn. aut.) Protože tihle kluci jsou zároveň jak „funky“, tak kreativní.

Bude i deska Mad Skillet?
Právě jsme ji natočili a měla by vyjít do šesti měsíců.

Neobvyklou částí vaší diskografie je album pro sólové piano A Different Time. Neplánujete další?
Piano je můj hlavní nástroj a strašně rád hraji krásnou, meditativní hudbu. Stejně rád jako groove. Jestli něco rád nemám, tak být „stereotypizovaný“. Což byl i jeden z důvodů k vydání A Different Time. Chtěl jsem ukázat svoji odlišnou, neznámou stránku. Vždycky čekejte nečekané, to je můj vzkaz fanouškům.

Musíte mít velmi široký posluchačský vkus, vždyť jste si upravil třeba i melodii country velikána Willieho Nelsona.
Miluji Willieho, jeho písně jsou neuvěřitelné. Jedna z mých nejoblíbenějších desek je Who’ll Buy My Memories. Už jsem se ty melodie snažil mnohokrát zahrát, ale když je interpretuji já, znějí jaksi jalově. Ovšem v případě I’m Falling In Love Again se mi to konečně podařilo. Možná je to i zásluha použitého historického francouzského klavíru Gaveau, který byl zkonstruován pro tu nejdelikátnější hudbu, jakou je možno zahrát.

Na druhé straně se rád necháte „zatáhnout“ do často velmi divokých projektů Johna Zorna, rozprostřených od soudobé hudby přes jazz až pro experimentální metal, jako v případě projektu Simulacrum.
Práce s Johnem Zornem, to je pro mě srdeční záležitost. Za deset let jsem s ním natočil asi dvacet alb. A jsem vždy připraven na cokoliv, s čím namě přijde. On totiž pro svoje konkrétní muzikanty doopravdy umí psát. A dokáže je zatlačit i do hájemství, která by sami o sobě nikdy neobjevili. Jako v mém případě ten metal.

Krom Mad Skillet jistě máte další plány, včetně domovských Medeski Martin & Wood.
Příští rok by měl vyjít záznam projektu Saudade s rockery z kapel Deftones či Bad Brains. MMW odehrají další koncerty s Johnem Scofieldem, na oslavu 20. výročí vydání naší první společné desky A Go Go. Navíc jsme začali s MMW pracovat na novém albu a filmu. Konečně se dočká publikování i společné album s ansámblem soudobé vážné hudby Alarm Will Sound, které jsme natočili už před jedním a půl rokem. Na rok 2018 máme naplánované další vystupování s novou kapelou Hudson s úžasnými spoluhráči Jackem De Johnettem, Johnem Scofieldem a Larrym Grenadierem. A navíc jsem založil projekt s Davem Fiuczynskim a Calvinem Westonem, pojmenovali jsme ho Fire Jelly...

Co si pod Fire Jelly neboli Žahavou medúzou představit?
Nechte se překvapit, také nahrávka Fire Jelly vyjde brzy.

Tomáš S. Polívka, autor je hudební publicista
  • 0Diskuse